Pak jsou lidé, kteří si advent alespoň částečně chtějí užít, mají snahu na chvíli se zklidnit. A aby adventní čas byl pro lidi zajímavý, o to se snaží pořadatelé různých akcí ve městech i v obcích. Lidé tak mohou vyrazit na náměstí, do kostelů, kulturních domů a podobně. Záleží jen na nich, zda chtějí či jim to čas dovolí. Dnes vám na této straně chceme dát několik tipů, jak můžete adventní čas v našem regionu prožít a zároveň se i pobavit.

Třinecký jarmark potěší děti i dospělé

Třinecký mikulášský jarmark, který vždy v předvánočním období zpříjemňuje atmosféru hutnického města, se letos uskuteční v pátek 6. prosince.

Akce, kterou připravuje město Třinec ve spolupráci s kulturním domem Trisia, začne v 10 hodin dopoledne. Lidé se mohou bavit až do 18 hodin. Třinecký mikulášský jarmark bude tradičně na náměstí Svobody doprovázet bohatý kulturní program. „Jarmark zahájí dopoledne zábavné pouliční Divadlo bez kliky, sváteční atmosféru navodí vánočními písněmi děti ze ZUŠ Třinec a mladá talentovaná zpěvačka Kristýna Šebíková. V 15 hodin vystoupí se svým vánočním recitálem a největšími muzikálovými hity zpěvačka Leona Machálková," uvedla mluvčí městského úřadu Šárka Szlaurová. Zdůraznila, že v 16 hodin bude slavnostně rozsvícen vánoční strom za účasti starostky města Věry Palkovské, pátera Františka Vrubla a pastora SCEAV Bohuslava Kokotka. „Hned poté si návštěvníci jarmarku mohou společně s dětmi ze ZUŠ a Albertem Černým zazpívat nejoblíbenější koledy. Závěr doprovodného programu bude patřit Václavu Fajfrovi a jeho heligonce," doplnila Šárka Szlaurová.

V podvečer se všechny děti mohou těšit na příchod Mikuláše, anděla i čerta a zároveň budou moci poslat dopis Ježíškovi speciální Poštou pro Ježíška. Součástí jarmarku bude i dobročinný bazar pořádaný Slezskou diakonií. K vánoční atmosféře přispěje množství stánků, kde budou moci příchozí nakoupit vánoční dekorace, adventní věnce, vánoční perníky, dřevěné, keramické a proutěné výrobky, svíčky nebo zdobené baňky. „K vidění budou v akci nejrůznější řemeslníci – od uměleckého kováře, přes košíkáře či řezbáře po dráteníky a hrnčíře," vyjmenovala Šárka Szlaurová.

Souznění oslaví jubileum

Do jubilejního hávu se letos od 12. do 15. prosince oblékne festival Souznění. Patnáctý ročník mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel zavítá v předvánočním čase do několika míst Moravskoslezského kraje.

A uvítá například hosty z Izraele, národopisný soubor z Chodska slavící osmdesát let své existence nebo slovenskou kapelu, která excelovala po boku Richarda Müllera. „Cílem Souznění je objevovat, rozvíjet a postupně představovat nejenom bohaté zvyky vymezené dobou adventu a Vánoc, ale i tradice duchovní a religiózní," zdůrazňuje organizátor akce Zdeněk Tofel.

Jako první festivalové vlny rozvíří legendární Spirituál Kvintet, který se 12. prosince představí v kostele sv. Václava ve Václavovicích. „Spirituál Kvintet vystoupí se svým svátečním programem, ale zařadí také své známé hity," upřesňuje Zdeněk Tofel.
Zatímco vloni sopranistka Eva Dřízgová-Jirušová Souznění zahajovala, letos její hlasová ekvilibristika vynikne ve Frýdku-Místku. Dvojnásobnou držitelku Ceny Thálie doprovodí 13. prosince v místním kostele sv. Jana a Pavla soubor Camerata Janáček. „Eva Dřízgová-Jirušová zazpívá podobně jako v minulém roce další málo známé árie Ave Maria," informuje dále Zdeněk Tofel.

V Kozlovicích se pak 14. prosince se naplno projeví podstatný festivalový rys, a tím je žánrová různorodost. Jejími nositeli budou mimo jiné izraelský soubor Efroni Choir nebo poberounská formace Třehusk, jejíž tvorba se opírá o jarmareční písně, ale také o skladby staré Prahy. Výjimečné představení nachystá i Varmužova cimbálová muzika ze Svatobořic, která společně se smíšeným pěveckým sborem Amatores musicae antiquae připomene v lidové a duchovní písni život věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

„Sbor Efroni Choir se zaobírá starou izraelskou hudbou. V jeho tvorbě však hrají důležitou roli také folkloristické prvky a náměty," přibližuje tvorbu izraelských zpěváků a hudebníků Zdeněk Tofel.
Domácí folklor budou reprezentovat Dětský soubor Valášek, SLPT Valašský vojvoda, cimbálová muzika Konopjan, Dechová hudba a Divadelní společnost Kozlovice a další. Na oblíbeném vánočním jarmarku předvedou své schopnosti rovněž lidoví řemeslníci (výroba šperků, svícnů, slaměných ozdob, řezbář). Regionální i zahraniční speciality nabídne bohaté gastronomické menu.

Pestrou kapitolu Souznění pak dopíše 15. prosince Galakoncert v Domě kultury města Ostravy.

Živý betlém už připravují

Muzeum Třineckých železáren a města Třince i v letošním roce připraví akci, která se setkává s velkým ohlasem veřejnosti. Živý betlém potěší Třinečany ve čtvrtek 19. prosince.

Akce v areálu muzea začne v osm hodin dopoledne. Návštěvníci se mohou těšit například na Štývarův dětský sbor, od 9 do 11 hodin program počítá s vánoční inscenací Putování za hvězdou. Dopoledne bude vyhodnocena i vánoční výtvarná soutěž s názvem „Betlém, jak ho umím já!", pořadatelé slibují také jízdu na koni. Odpolední představení zahájí v 15.30 hodin vystoupení žáků ZUŠ Třinec, ukončení Živého betlému, který podle organizátorů nabídne spoustu zvířátek, je naplánováno v 17.30 hodin. V areálu muzea ve Frýdecké ulici bude k vidění rovněž ohňové vystoupení a představí se skupina historického šermu a tance. Vánoční dětská dílna nabídne tradice lidové tvořivosti, výrobu vánočních svíček, zdobení perníků, malování baněk, drátenictví či umělecké kovářství.

Dům dětí chystá i koncerty

Zajímavý program přichystal na prosinec také Dům dětí a mládeže Třinec.

Na úterý 10. prosince je pro děti připravena již tradiční Mikulášská show, která bude probíhat od 16 do 18 hodin v sále DDM. O zábavu se postará klaun Hopsalín, nebude chybět ani nadílka pro děti. Vánoční nadílku zahájí koncert přípravných sborů a jejich hostů. Ten se tentokrát bude konat sobotu 14. prosince v 17 hodin v sále DDM. Hned v následujícím týdnu se zájemci mohou těšit na Vánoční besídku pro rodiče, ve které převedou své nadání děti z mnoha kroužků DDM. Besídka se bude konat v úterý 17. prosince v 16 hodin. Poslední akcí tohoto roku bude tradiční Vánoční koncert pěveckých sborů, který se uskuteční v kulturním domě Trisia 27. prosince. Informace o akcích lze najít také na stránkách www. ddmtrinec.cz.