„Chtěli bychom občany varovat před podvodnými sbírkami, které se mohou před vánočními svátky objevovat častěji než v jiném ročním období,“ píše se na webových stránkách třineckého magistrátu s tím, že radnice má informace od občanů, podle kterých se v poslední době setkali v ulicích města například se sbírkou pro „centrum neslyšících“, které by se v Třinci mělo stavět.

„Tato informace se nezakládá na pravdě, proto prosíme o zvýšenou obezřetnost,“ apeluje na svých stránkách na občany magistrát.

Lidé by, pokud chtějí přispět do veřejné sbírky, měli být pozorní. Například seznam všech veřejných sbírek lze zjistit na https://aplikace.mvcr.cz/seznam-verejnych-sbirek. Pokud mají lidé pochybnosti o důvěryhodnosti osob, které peníze do sbírky vybírají, měli by ihned kontaktovat městskou policii na čísle 156, nebo jejich republikové kolegy.

„Chtěli bychom vyzvat občany, kteří by se mohli stát oběťmi podvodné sbírky, aby se neprodleně obrátili na nejbližší policejní služebnu,“ doporučila frýdecko-místecká policejní mluvčí Eva Michalíková, která zároveň dodala, že v současné době v Třinci policisté nic podobného neevidují.

O falešné sbírce jsme v Deníku psali i na jaře. Tehdy se nejen v Havířově objevily dvě cizinky, které vybíraly peníze na údajnou sbírku pro neslyšící. Podle svědků oslovovaly kolemjdoucí v ulici Před Tratí. Podle policistů se ženy ve věku 19 a 22 let rumunské národnosti samy vydávaly za neslyšící a oslovovaly náhodné kolemjdoucí, aby přispěli na sbírku určenou neslyšícím a zdravotně postiženým lidem.

Pro získání věrohodnosti používaly papír označený jako Certifikát pro neslyšící a děti se zdravotním postižením. V podvodném jednání ženám zabránili přivolaní policisté.

Podvodníci jsou stále vynalézavější. Opatřují si listiny a certifikáty s falešnými razítky, které mají prokázat, že jejich „sbírka“ splňuje potřebné právní náležitosti. Asociace veřejně prospěšných organizací ČR proto prověřeným a transparentním organizacím uděluje i takzvanou značku spolehlivosti. Seznam jejich držitelů je na www.znackaspolehlivosti.cz.