Vše na náměstí v Místku zahájí cimbálová muzika od 16 hodin a strom se rozzáří v 16:45. Tradičně nebude chybět druhý na Zámeckém náměstí ve Frýdku, ozdobené a svítící mohou lidé obdivovat kašny v obou částech či zářící anděly vedle kostela sv. Jošta v Komenského sadech.

V rámci adventního městečka si návštěvníci mohou jako už tradičně dávat teplé nápoje na zahřátí a něco dobrého k tomu, zakoupit vánoční ozdoby nebo drobné dárky. Korzování mezi stánky jim bude zpříjemňovat hudební doprovod, který v každý všední den začne okolo 15. nebo 16. hodiny, o víkendu pak od 10. hodiny dopolední. Na pódiu se představí převážně místní zpěváci, folklorní nebo folková uskupení a také soubory a sbory ze škol či školek a divadélka - kompletní program najdete zde.

Prodejna Kaufland ve Frýdku-Místku.
Zmodernizovaný Kaufland ve Frýdku-Místku otevře na konci listopadu

„Nejvyzdobenější budou jako vždy třídy T. G. Masaryka ve Frýdku a 8. pěšího pluku v Místku. V rámci šetření nicméně letos nebude nasvícena hlavní budova magistrátu. Svítit bude pouze letopočet,“ oznámila mluvčí radnice Jana Musálková Jeckelová. Jako novinku související s úřadem v Radniční ulici avizovala vznik „stromečkové školky“. Děti z mateřských a základních škol zde nazdobí smrčky v květináčích. Pro nejmenší bude v pondělí 5. prosince „úřadovat“ známá trojka Mikuláš, anděl a čert. Na místecké náměstí zavítají od 16 hodin.

Ojedinělá podívaná: stromový betlém

Ojedinělou podívanou – a to opět do konce roku – bude slibovat od 27. listopadu i Stromový betlém umístěný v altánu v Sadech B. Smetany. „Tento unikát stvořil frýdecko-místecký výtvarník Oldřich Mosys z kulatiny staré lípy, vyřezal malé pokojíčky s motivy Vánoc – štědrovečerní večeří, prodejem kaprů na ulici, anděly i jesličkami s Ježíškem,“ vzkázali z městské kulturní organizace.

To hlavní se ale bude odbývat do pátku 30. prosince v Adventním městečku na místeckém centrálním náměstí. „Vstup je zdarma a návštěvníci si mohou jako tradičně dopřát teplé nápoje na zahřátí a něco dobrého k tomu, zakoupit vánoční ozdoby či drobné dárky. Korzování mezi stánky jim bude zpříjemňovat hudební doprovod, ten ve všední dny začíná okolo 15. nebo 16. hodiny a o víkendech pak od 10. hodiny dopoledne,“ upřesnili pořadatelé. Na pódiu se představí hlavně místní zpěváci, folklorní a folková uskupení, také soubory a sbory ze škol či školek, divadélka…

Vánoční výzdoba ve Frýdku-Místku.
Advent ve Frýdku-Místku začíná. V neděli rozsvítí stromek, takový bude program

Děti se mohou těšit na chvilky u ohrady se zvířaty, vznikne v Tržní ulici u křížového podchodu. Na náměstí pak budou moci posílat dopisy Ježíškovi, vyrábět ve vánočních dílničkách, zazvonit si na zvoničku nebo se posadit na sáně tažené dřevěným oslíkem. V zákoutí u kostela sv. Jakuba bude velký vyřezávaný betlém. A za zajímavost organizátoři označili interaktivní kovářskou školičku či soutěž o nejlepší vánočku.

Dění v Adventním městečku neskončí jako obvykle 23. prosince, i mezi svátky zde zazní sbory či reprodukované kolegy a fungovat budou stránky s občerstvením.

Když podniky na Frýdecko-Místecku zavírají, provozovatelé zmiňují mezi důvody i energetickou krizi, 22. 11. 2022.
Zavřeno, dočasně uzavřeno. Ceny energií drtí restaurace ve Frýdku-Místku i okolí

K adventní atmosféře se připojí obě farnosti. ZUŠ Duchovní hudby FM na první tři prosincové čtvrtky chystá do kostela sv. Jakuba adventní koncerty. V rámci 14. Mezinárodního festivalu Souznění proběhne pásmo Hudba Vánoc bez hranic, a to 8. prosince od 18 hodin v kostele sv. Jana a Pavla. Českou mši vánoční od Jakuba Jana Ryby uvedou ve stejném kostele v středu 22. prosince od 18 hodin. Pojďte s námi do Betléma, Adventní putování za Ježíškem, tuto hru chystá Turistické informační centrum do Sadů B. Smetany na dny mezi 5. a 11. prosince. Stejná instituce zve 14. prosince na výlet Za příběhem Vánoc.

Vánoční strom z Hukvald s příběhem
Jedenáct metrů nad náměstím a přes dva další metry v zemi. Tak vypadá vánoční strom instalovaný technickými službami v pondělí 21. listopadu v Místku. „A má i svůj příběh: Před šestačtyřiceti lety ho zasadil před chatou na Hukvaldech muž, který vloni zemřel na koronavirus, a jeho synovec Jan Jach z Markvartovic se rozhodl darovat tento smrk na počest strýce městu Frýdek-Místek. Dárce doufá, že jako vánoční strom udělá v těžké době lidem radost a vykouzlí jim úsměvy na tvářích,“ popisuje mluvčí magistrátu Jana Musálková Jeckelová. S tím, že přípravy na vánoční svátky jsou ve městě v plném proudu – ozdoby visí a adventní městečko se staví. Strom na Zámecké náměstí ve Frýdku, jak mluvčí radnice, doplňuje, je od dárce z Řepišť.