„Od místeckého Lidlu, okolo Ostravice do Starého Města a přes lávku u splavu U Žida nazpět. Celkem to dělalo sedm kilometrů a pět set padesát metrů,“ popsala Kateřina z Frýdku-Místku.

Čtyřiačtyřicátnice, máma od dětí a živnostnice v oboru zpracovávání dřeva běhající od roku 2018 zareagovala na adventní výzvu prvně a pravděpodobně také jako první a jediná z města.

Betlém v katedrále Božského Spasitele, 1. prosince 2022, Ostrava.
VIDEO: Ostravská katedrála má novinku, betlém letos doplnila těhotná Panna Maria

„Vstávám ve čtyři ráno, vybíhám v půl páté,“ upřesnila Kateřina s tím, že při této aktivitě vystačí se sluchátky a muzikou, parťáky na trati nepotřebuje. Proto také nezjišťovala, jestli se z Frýdku-Místku zapojili i jiní lidé.

Například v Ostravě se z Advetního běhání stala tradice a zdejší „advenťáci“ i letos vyráželi o půlnoci od radnice v centru přes sady a okolo řeky. Bylo jich dvacet, fandili jim dokonce strážníci.

„V republice to bylo okolo desíti tisíc lidí. Frýdek-Místek, co vím, se předtím nikdy nepřidal,“ vzkazovala Babeta Schneiderová z Prahy. Ta vymyslela koncept Adventího běhání nejen jako zdravý protipól „času cukroví, vánoček, svařáků a večírků“, ale i jako charitativní počin. Naběhané kilometry, jak upřesnila, proplácejí sponzoři, pak si mohou účastníci uhradit své kilometry, a další peníze vydělává e-shop.

Do domu, ve kterém ve středu 30. listopadu hořelo v nejvyšším patře, se během čtvrtka vrátili poslední nájemníci. Jen nejvyšší 12. patro je zatím neobyvatelné.
Požár v Českém Těšíně: Zničený byt, Vánoce u rodičů. Hořet mohlo od nabíječky

„Vybrali jsme handicapované dětí, mezi které rozdělíme výtěžek z Adventního běhání. Pět malých hrdinů, se kterými se život vůbec nemazlil,“ pokračovala Schneiderová.

Letos „advenťáci“ pomohou Jáchymovi, Mikuláši, Natálce, Nelince a Šimonovi. A nově kromě jednotlivců, kteří se zaregistrovali na adrese adventnibehani.cz, přibyly firmy. Schneiderová dodala, že jich je pět a běhají všichni zaměstnanci.