Také letos se náměstí Svobody v Místku v prosinci promění v Adventní městečko. Stánkaři otevřou své přístřešky na Mikulášskou neděli 5. prosince. Návštěvníci si za zvuku koled budou moct prohlédnout práci kovářů nebo si zakoupit tradiční vánoční speciality ve stáncích.

"Děti budou moct zvonit na zvoničku, tvořit ve vánočních dílnách nebo odeslat svá vánoční přání Ježíškovou poštou. Velkým lákadlem pro dětské návštěvníky budou už tradičně zvířátka v ohradě nebo projížďka vláčkem u zazimované fontány v ulici Tržní. V klidnějším zákoutí u kostela sv. Jakuba budou moct návštěvníci rozjímat u dřevěného betlému," říká mluvčí města Jana Musálková Jeckelová.

Mirai Navrátil, frontman aktuálně nejposlouchanější české formace
Mirai Navrátil: Věřím, že jsme skvělá kapela. A ještě chvilku budeme

Vánoční dominanty města letos rostou v Lískovecké ulici ve Frýdku. Místecké náměstí Svobody ozdobí dvanáctimetrový smrk pichlavý a na Zámecké náměstí ve Frýdku poputuje osmimetrová douglaska. Pracovníci Technických služeb stromy přivezou na obě náměstí v pondělí 29. listopadu.

U stromu na náměstí Svobody v Místku bude umístěna kasička, do které budou moct kolemjdoucí už od 3. prosince přispět v rámci vánoční sbírky města na pořízení defibrilátoru pro místecký Oblastní spolek Českého červeného kříže.

Stromy na obou náměstích budou svítit od 5. prosince. Kvůli nařízeným vládním protiepidemickým opatřením město nesvolává na hromadné rozsvěcování stromu.

Starosta Čeladné Pavol Lukša.
Čeladná, krásná podhorská obec s přírodou a dobrými lidmi, říká starosta Lukša

O pohled na okamžik rozsvícení světel na vánočním stromě ale obyvatelé nepřijdou – více město chystá již brzy na městském facebooku.

Město vzhledem k protiepidemickým opatřením, která nedovolují shromažďování více než tisíce osob na akci, muselo upustit také od avizovaných živých vystoupení hudebníků na pódiu, která by přilákala větší množství osob.

Zrušený program ve Vratimově

Vratimov naopak program doprovázející rozsvěcování vánočního stromu ruší. S ohledem na vážnou epidemiologickou situaci a s tím spojená omezení zavedená pro hromadné akce, se Vratimov rozhodl zrušit kulturní program spojený s rozsvěcováním vánočního stromu. Zůstanou pouze vánoční trhy, slavnostní rozsvícení cca v 18.30 a ohňostroj.

"Každopádně děkujeme Skupině ČEZ, že akci i za této situace podpoří finančním příspěvkem," uvedl místostarosta Vratimova David Böhm.