Právě nad zmíněnou chatou směrem na Filipku se poprvé před čtyřmi roky, konkrétně 16. listopadu 2014, sadily první jabloně šestnáct stromů starých krajových odrůd. „Je to dáno počtem obcí nejvýchodnějšího regionu ČR, které jsou členy Sdružení obcí Jablunkovska,“ nastínil starosta Hrádku Robert Borski, který je zároveň předsedou sdružení.

První stromy aleje vysadili starostové „své“ obci a každý rok se pak začalo vysazovat po dalších třech jabloních. Vždy nějaké žijící osobnosti, která se zasloužila pro rozvoj regionu a zanechala v něm trvalou stopu udělala nezištně něco dobrého pro jiné. Právě o těchto jménech osobností rozhodují starostové SOJ.

Podnik ArcelorMittal Ostrava, 19. října 2018 v Ostravě. Na snímku provoz Minihuť, ocelárna. Závod plynulého odlévání.
Odboráři z ostravské huti: Čeká nás osud Poldi Kladno? TO MUSÍTE VIDĚT!

„V letošním roce se bude sadit v neděli 18. listopadu, přičemž tento týden na setkání starostů rozhodneme, kterému člověku stromy vysadíme,“ nastínil Borski s tím, že samotné kouzlo sázení stromů spočívá v tom, že jej zasadí oceněný společně se starostou té obce, ve které žije.

Alej dobra, kolem které vede turistická stezka na Filipku, nabízí procházejícím nejen možnost odpočinku na stylových kamenných kvádrech ale postupně i stín stromů, které se začínají rozrůstat, avšak v neposlední řadě i občerstvení v podobě čerstvého jablíčka až stromy začnou pořádně plodit, zatím se jedná jen o jednotlivé kusy jablek.

V Hrádku chtějí udržet tradici výsadeb starých krajových odrůd jabloní, dokud bude k dispozici sortiment vhodný pro danou nadmořskou výšku. „Do budoucna uvažujeme i o novějších odrůdách jabloní, ale například i o hrušních. Uvidíme, místa v aleji je prozatím dostatek,“ uzavřel starosta, který si pochvaluje, že alej má podvědomí u turistů. Přispívají k tomu i cedulky na stromech s textem popisujícím danou odrůdu, včetně informací komu a kdy byl stromek vysazen.

Vodní nádrž Šance, říjen 2018. Ilustrační foto.
Nové značky omezí jízdu kamionů kolem přehrady Šance