BOTO je v republice druhou takovou oblastí, první je Jizerská oblast tmavé oblohy. Světelné znečištění je prý velkým problémem a člověku škodí, protože v noci, kdy má tělo odpočívat ve tmě, se venku přesto kolikrát zbytečně svítí „Chceme poukázat, že se tmavá obloha vytrácí. Tuhle myšlenku chceme popularizovat a dostat mezi lidi," řekl otec myšlenky BOTO Jan Kondziolka s tím, že hlavní je ochrana noční oblohy a ochrana pozorovacích podmínek. „Osobně jsem velice překvapen spoluprací s místními obcemi. Je bezproblémová, více jsem si nemohl přát," dodal Jan Kondziolka. „Je to běh na dlouhou trať dostat do povědomí lidí, že noc je od toho, aby byla tma, a že svítit se má pouze tehdy, kdy to je opravdu důležité. To jsou noční či ranní příchody a odchody k autobusovým spojům, kdy by se lidé měli cítit bezpečně," řekl starosta Starých Hamrů Jan Klepáč.

Také Ostravice patří mezi obce, které spadají do Beskydské oblasti tmavé oblohy. „Byli jsme osloveni Janem Kondziolkou, zda vůbec tuto oblast založit za podpory zdejších obcí. Ostravice je totiž katastrálně spojena se Starými Hamry. Odhadem pak po třetině obce vede třetina trasy Beskydské oblasti tmavé oblohy," řekl místostarosta Ostravice Jiří Pavlán. „Obci tahle věc nepřinesla žádné omezení, co se týče osvětlení. Ba naopak, obec v současné době svítí celonočně a já tohle cítím jako dobrý podnět k tomu, abychom se vrátili zpět k tomu, že veřejné osvětlení není v určitém časovém úseku během nočních hodin potřeba pro obslužnost lidí. Proto chceme, aby se tohle osvětlení omezilo," dodal Jiří Pavlán.

Nízká hustota obyvatelstva v Beskydech jde ruku v ruce s malou mírou světelného znečištění. Platí jednoduché pravidlo, že čím blíže k lidským sídlům, tím více je příroda v noci narušena světlem z měst. Ve střední Evropě už je velice těžké nalézt místa s přírodně tmavou oblohou, tj. bez známek světelného znečištění. Beskydy bohužel mezi ně již nepatří. Ale i zde je obloha daleko tmavší než na velké většině území střední Evropy. Proto je podle iniciátorů této oblasti důležité snažit se tento stav zachovat, popřípadě zlepšit.

BOTO se nachází na česko- -slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 kilometrů čtverečních. Rozkládá se na území obcí Staré Hamry, Bílá, Čeladná, Morávka, Krásná, Horní Bečva, Ostravice, Makov, Korňa, Turzovka, Vysoká nad Kysucou a Klokočov. Z toho je sedm obcí na české straně a pět na slovenské. Ve velké většině pak na území spadající do CHKO Beskydy a CHKO Kysuce. Nejvyšším bodem v BOTO je Lysá hora.

»Počasí neovlivníme, světlo ovlivnit můžeme„,« říká patronka Beskydské oblasti tmavé oblohy Alena Zárybnická

Beskydy - Patronkou Beskydské oblasti tmavé oblohy je populární televizní rosnička Alena Zárybnická.

Jak se vám zamlouvá tento projekt?

Počasí se ovlivnit nedá, ale světlo ovlivnit můžeme. Musím říct, že díky tomuto projektu jsem se dozvěděla mnoho zajímavého.

Jak jste se vůbec dostala k titulu patronky Beskydské oblasti tmavé oblohy? Co tento titul obnáší?

Tak nějak nedopatřením, říkala jsem si, když mi přišel první e-mail od Jana Kondziolky. Znala jsem jeho fotky, ale prosbu o patronát? To jsem nečekala. Za všechno prý může kolegyně Hana Kučáková, která navrhla mé jméno ve veřejném hlasování na Facebooku. Zvažovala jsem jedině to, jestli můžu být vůbec nějak prospěšná. Téma je jasné lamentace kolegů astronomů nad zataženou oblohou doznívají k uším meteorologů stejně, jako ty nad oblohou přesvětlenou. V tom prvním jim pomoci nemohu, v tom druhém snad aspoň trochu. A to je jeden z důvodů, proč jsem přikývla.

Jak se dle vás vyvíjí, jednoduše řečeno, současné osvětlení? Svítíme více, nebo se to z vašeho pohledu zlepšuje?

Neumím to posoudit obecně, každopádně zřejmě na tom ještě nejsme tak dobře, abychom si mohli říct, že problém je vyřešen. Myslím, že jde o to, abychom byli schopni fungovat efektivně. A hlavně umět si vyjít vstříc. To bezpochyby platí nejen tady.

Jsou-li relativně málo nákladná řešení, jak ušetřit, tak proč je nevyužít. A hlavně proč si nenechat poradit od těch, kteří vědí, jak na to? Kteří právě ona jednoduchá řešení vidí. To je základ, pídit se po tom, jak to vyřešit elegantně. A ke spokojenosti všech.

Je o vás známo, že holdujete létání. Absolvovala už jste někdy nějaký noční let nad naší zářící krajinou.

Přesně v tom okamžiku jsem si uvědomila, jak zbytečné některé světelné zdroje jsou. Je to sice už nějaký ten pátek, ale schválně, tipněte si, co hodně září směrem k obloze, a přitom je to úplně zbytečné? Benzinové pumpy. Z výšky máte dokonalý přehled o tom, kde která je.

JAN KONDZIOLKA, TOMÁŠ MACHÁLEK