„Není to problém, který by byl palčivý, ale v praxi se s ním setkáváme. Alkohol je problém spíše obecně," uvedl frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk, který vzpomněl nedávný příklad opilého cyklisty v Paskově. „Cyklista, který jel pod vlivem alkoholu, měl bezmála čtyři promile. Způsobil sám sobě dopravní nehodu z kola upadl a byl převezen k lékařskému ošetření," popsal policejní mluvčí s tím, že cyklistům věnují pozornost. Kromě orientačních dechových zkoušek kontrolují například povinné vybavení bicyklu.

Pokuty, které hříšníkům na kolech hrozí, nejsou malé pohybují se od 2500 korun do 20 tisíc. Podle Starzyka výše závisí také na tom, kolik promile cyklista nadýchá. Upozornil, že lidé si často myslí, že po prohřešku mohou přijít o řidičák na auto, což ale není možné. Cyklista totiž neřídí motorové vozidlo.

Hranice množství alkoholu v krvi, za kterou hrozí pokuta, se bude možná v budoucnu posouvat. Místopředseda Senátu Zdeněk Škromach opět přišel s návrhem tolerance určitého množství u cyklistů. Na začátku května pro návrh získal podle ČTK dvacítku senátorů, novelu by horní komora parlamentu mohla projednávat tento měsíc. Pokud by zastánci úpravy uspěli, cyklisté na cyklostezkách, v obci a na silnicích třetí třídy by mohli nadýchat až 0,8 promile, pokud pojedou na kole sami. Rovněž musejí být schopni kolo řídit. Pokutu za jízdu pod vlivem alkoholu novela zachovává, ale snižuje ji na maximálně 500 korun.

Pokutován by byl cyklista i nadále, pokud by po pár pivech či sklenkách vína způsobil dopravní nehodu.

Pro určitou míru alkoholu u cyklistů by měl pochopení i ředitel Městské policie Třinec Josef Kužma. „Pokud by se jednalo o jedno desetistupňové pivo a cyklista by nejel po hlavní cestě, daly by se nad tím přivřít oči. Současná podoba zákona to ale nedovoluje," připomenul šéf třineckých strážníků Josef Kužma s tím, že kontroly tohoto typu u milovníků kol v hutnickém městě neprovádějí. „Cíleně na alkohol cyklisty nekontrolujeme. Občas ale provádíme kontroly, jestli jezdí na kolech s povinnou výbavou. Jestli ale nastane situace, že někdo bicyklem srazí a případně zraní chodce, přičemž strážník má podezření, že dotyčný pravděpodobně jel pod vlivem, přivolat republikovou policii musíme," prozradil Josef Kužma.