Alkohol prý děti nakoupily na vlakovém nádraží. Zhruba dva roky starý případ je označován za zcela výjimečný. „Nepamatuji si, že by se od té doby něco takového stalo. Byl to jediný exces,“ řekla Deníku žena z vedení Jubilejní Masarykovy ZŠ, která chtěla zůstat v anonymitě. Školu navštěvuje 640 dětí. „Stoprocentně se tomu zabránit nedá, děti, pokud chtějí, si vždycky nějakou únikovou cestičku najdou. Ale pokud vím, stalo se to brzy ráno před vyučováním. Jeden z nich se nějak divně koukal, takže se na to přišlo. Že by se ale nějaký žák opil přímo v budově školy, to bych si dovolila skoro vyloučit,“ dodala pedagožka.

„V loňském roce jsme nezaznamenali ani jeden případ alkoholu u školáků,“ řekl redakci šéf třinecké městské policie Josef Kužma. „Samozřejmě o tom, co se děje doma v rodinách, my nevíme. To je hlavně v režii rodičů,“ dodal. Jiná je situace u mladistvých, tedy osob do osmnácti let. „My jsme je díky kontrolám v podstatě vytlačili z hospod a restaurací do bytů a nebytových prostor. Teď je chladno, ale samozřejmě s příchodem jara se objeví i v ulicích. Najdeme je v Lyžbicích, na Terase, v lesoparku, na náměstí Míru,“ vyjmenoval. „Někdy preventivně budou v doprovodu jedné dvou osob, kterým je osmnáct či devatenáct let. Budou mít pravděpodobně nějaké krabicové víno, občas pivo,“ řekl Kužma.

Městští strážníci jen loni na území města zkontrolovali 7946 osob. Přestupků, které se netýkaly dopravy, bylo 1732. Konkrétní čísla mladistvých pijanů ale nemá k dispozici nikdo. „Z hlediska statistik nesledujeme pouze tento druh přestupku,“ poznamenal velitel městské policie. Jeho odhad? Za rok se na veřejnosti napijí stovky lidí, takže mladistvých jsou pravděpodobně desítky.

Třinečtí školáci policisty loni přesto zaměstnali, a to 30. listopadu, kdy během exkurze do železáren kouřili marihuanu. „Ještě nezletilí chlapci si tím vyplnili přestávku na svačinu. Marihuanu kouřili ze skleněnky, kterou jeden z nich přinesl z domova. Protože se jim udělalo nevolno a byli podezřele malátní, jejich učitel velice brzy zjistil pravou příčinu tohoto stavu. Nezletilý hoch, který marihuanu nabídl svým spolužákům, je podezřelý z činu jinak trestného. Šlo o žáky deváté třídy,“ řekl tehdy mluvčí republikové policie Ivan Žurovec. - více ZDE

Medializován byl i podobný exces žáků hnojnické základní školy, který se rovněž odehrál během školní akce.