Právě tato otázka je jednou z těch, která odpovídající v unikátní anketě Deníku výrazně rozděluje. Dotazník, pátrající po názorech českých čtenářů na válku na Ukrajině, přitom vyplnilo rekordní množství respondentů: v celé republice již téměř devatenáct tisíc. Tedy počet lidí o velikosti menšího okresního města.

Deník se v anketě ptá mimo jiné na to, komu v ukrajinsko-ruském konfliktu čtenáři víc přejí nebo kdo podle nich za válku může. Nebo třeba, zda má být ruským umělcům zakázáno vystupovat v Evropě. 

Zatímco v nedávném sociologickém průzkumu na Slovensku překvapivě velká část dotázaných přála vítězství ve válce Rusku, u čtenářů Deníku je to naopak. Více než dvě třetiny respondentů ankety (konkrétně 68 procent) přejí ve válce vítězství Ukrajině. 

Deník dotazník vytvořil, aby zjistil, jak válečný konflikt vnímají čtenáři. Nejde přitom o klasický sociologický průzkum, ale anketu, která má ukázat názory velkého vzorku čtenářů Deníku. „Názor Deníku je jasný. Deník považuje Rusko za agresora a podporuje jednání, které bude pomáhat Ukrajině v obraně a ukrajinským uprchlíkům k důstojnému životu. To ale neznamená, že to tak musí cítit každý občan naší země. My víme, že velká část si myslí něco jiného a i tyto postoje chceme poznat a spočítat,“ poznamenal šéfredaktor Deníku Roman Gallo.

Na odpovědi v redakci čekáme do neděle 9. října. Už v dalším týdnu si na www.denik.cz i v tištěné verzi Deníku budete moci porovnat své reakce s těmi, které nám zašlou další respondenti.