V které nemocnici o pacienta dobře pečují, personál se chová vlídně a jídlo chutná? Na tyto a další otázky dává odpověď výsledek ankety, kterou mezi pacienty nechala už druhým rokem dělat ostravská společnost HealthCare Institute.

Firma se zabývá certifikací a průzkumy ve zdravotnictví. „Loni se mohli lidé zapojit do ankety jen prostřednictvím internetu na adrese www.nejlepsi-nemocnice.cz, letos vyplňovali i papírové hlasovací lístky, které našli v nemocnicích. To se projevilo na účasti. Loni rozhodovalo asi dvanáct tisíc lidí, letos už přes sedmnáct tisíc,“ uvedl předseda představenstva HealthCare Institute Daniel Vavřina.

Organizátoři ankety zveřejnili vítězných deset nemocnic z celé země a tři nejlepší špitály z každého kraje na internetu na stejné adrese, na které mohli lidé hlasovat. Daniel Vavřina uvedl, že pořadí dalších a detailní informace společnost poskytne na požádání managementům nemocnic. „Výsledky hlasování předáme jednotlivým nemocnicím, které tak získají užitečné informace o tom, jak si stojí v hodnocení pacientů. Data by měla sloužit managementu nemocnice k vnitřní analýze a případnému zlepšování služeb,“ řekl Vavřina.

Anketa obsahovala třiadvacet otázek. Lidé odpovídali, podle čeho se rozhodují při výběru nemocnice, jaké informace o zdravotnickém zařízení považují za nejdůležitější, či jak s nimi komunikovali lékaři a sestry, jak kvalitní byla strava. Výsledky byly zveřejněny také na odborné konferenci Efektivní nemocnice 2007, která se tento týden konala v Ostravě.

Nejlépe z celého Česka v anketě hodnotili pacienti Nemocnici Městec Králové ve Středočeském kraji. Do první celostátní desítky se dostaly i dvě nemocnice z Moravskoslezského kraje. Na čtvrtém místě je Nemocnice Podlesí v Třinci a osmá v pořadí Karvinská hornická nemocnice. Obě tato zdravotnická zařízení jsou zároveň nejlepšími špitály v kraji, dvojici doplňuje třetí v anketě, kterou je Nemocnice Krnov. „Jsem přirozeně velmi rád, že Nemocnice Podlesí je nadále pacienty vnímána velmi pozitivně. Konkurence zdravotnických zařízení je velmi tvrdá a se ctí obstát je stále složitější. V příštím roce po zavedení regulačních poplatků lze předpokládat odliv pacientů a je také pravděpodobné, že si klienti začnou aktivně vybírat, do které nemocnice půjdou. Proto nás jejich spokojenost těší a věřím, že i nadále budou volit léčbu v těch zdravotnických zařízeních, kde nacházejí osobní přístup a kde se cítí bezpečně,“ uvedl ředitel Nemocnice Podlesí Karel Dostalík.

Ústav, kterému šéfuje, patří do soukromé sítě nemocnic holdingu Agel. Specializuje se na poskytování zdravotní péče v oblasti kardiologie, kardiochirurgie, miniinvazivní chirurgie a v léčbě onemocnění cév. Svými výsledky se řadí mezi nejlepší pracoviště v České republice. Letos se poprvé samostatně hodnotily fakultní nemocnice. Nejlepší z nich je podle pacientů Všeobecná fakultní nemocnice v Praze.

Ostravská fakultní nemocnice se nedostala mezi první tři v zemi. Podle Vavřiny, který zatím nechtěl sdělit o této nemocnici další detaily, dosáhla průměrného hodnocení.

 

Nejlepší nemocnice podle hodnocení pacientů v České republice (zdroj HealthCare Institute): 1. Nemocnice Městec Králové, Středočeský kraj 2. Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, Praha 3. Nemocnice Havlíčkův Brod, Vysočina 4. Nemocnice Podlesí a.s. Třinec, Moravskoslezský kraj 5. Nemocnice Ivančice, Jihomoravský kraj 6. Úrazová nemocnice v Brně, Jihomoravský kraj 7. Masarykův onkologický ústav Brno, Jihomoravský kraj 8. Karvinská hornická nemocnice a.s., Moravskoslezský kraj 9. Městská nemocnice Neratovice, Středočeský kraj 10. Nemocnice Na Homolce, Praha

 

Fakultní nemocnice celá Česká republika: 1. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze 2. Fakultní nemocnice Hradec Králové 3. Fakultní nemocnice v Motole Praha

 

Moravskoslezský kraj: 1. Nemocnice Podlesí a.s. Třinec 2. Karvinská hornická nemocnice a.s. 3. Nemocnice Krnov