Po tragédii, která se udála na začátku srpna v třinecké městské části Guty, se do práce pustili odborníci. Místo, kde kostelík z 16. století stál, podrobně zdokumentovali, i díky tomu se má nová stavba podobat původnímu kostelíku.

Po dělnících a památkářích se na místo bývalého kostelíka vydali v říjnu pracovat archeologové. Ti měli jasný úkol, zdokumentovat původní části konstrukce a získat aspoň částečné informace o výstavbě kostela.

„Tato fáze je již hotová. V probíhajícím týdnu by se měla uskutečnit ještě jedna dokumentace a následně by pro letošní rok měly být práce ukončeny,“ řekl Deníku vedoucí archeolog Marek Kiecoň s tím, že by se s kolegy mohl do Gutů vrátit ještě na jaře. V rámci dokumentace se archeologům podařilo narazit na hroby v okolí i interiéru kostela.

Archeologové prohledávají místo, kde stál kostel v Třinci-Gutech.
Kostelík v Gutech skrýval starodávné hroby

„O tom, že jsou v okolí kostelíka hroby, jsme tušili. Valná většina hrobů byla mimo kostel. Ale i v interiéru kostela jsme narazili na dva pohřby, ale i to je víceméně běžná záležitost. Umístěním jednoho pohřbu v presbytáři bylo vidět, že se jedná o honosnější místo odpočinku, a to pravděpodobně duchovního člověka, který mohl mít na starosti farnost nebo sloužil v kostelíku bohoslužby,“ zmínil se k nalezeným hrobům Marek Kiecoň.

Avšak jiné cennosti archeologové nenašli. „Asi nikoho nijak nepotěším, ale pro nás je to jen standardní dokumentace. Jelikož se jedná o kostelík ne až tak starého data, žádné cennosti jsme nenašli. Navíc církevní pohřby většinou doprovází čistota, někdy se nalezne například křížeček nebo růženec, ale nic výjimečného,“ udal Kiecoň důvod, proč i na tak dlouho využívaném místě nebylo nic k nalezení.

Archeologové prohledávají místo, kde stál kostel v Třinci-Gutech.
Biskupství vybírá vhodný materiál na výstavbu nového kostelíka v Gutech