„Čekala jsem, že tady bude deset lidí, takže jsem skutečně dojatá,“ podotkla na úvod setkání Eva Jiřičná směrem k zcela zaplněné místnosti. Světoznámá architektka navrhla se svým týmem přístavbu s multifunkčním sálem, druhým menším sálem a zázemím, která by se měla stát součástí Národního domu.

Záměr na dostavbu multifunkčního sálu a vznik nového kulturního centra je situován do významného městského prostoru, který se uvolnil po zrušení autobusového nádraží a který podchodem navazuje na historické centrum Místku.

„Doufám, že budova nezůstane na papíře,“ poznamenala světoznámá architektka, která si netroufla odhadnout, kdy by mohla být budova dokončena. A tajemná zůstala i ohledně předpokládané ceny působivého díla, ačkoli na ostatní dotazy z řad veřejnosti ochotně odpovídala.

Přístavba sálu Národního domu by mohla vyřešit potřebu důstojného kulturního stánku větší kapacity poté, co zastupitelstvo zastavilo projekt rekonstrukce Kina Petra Bezruče.

„Od prvního počinu je dlouhá cesta k realizaci, mnoho věcí se bude muset ještě dodělat a upravit,“ doplnila Jiřičná. Po studii proveditelnosti vypíše město soutěž na projektovou dokumentaci, ve které se bude vycházet z návrhu Evy Jiřičné. Do soutěže se bude moci přihlásit i její ateliér.

S novinkou v podobě výstavy nazvané Frýdek-Místek a architektura ve veřejném prostoru přišli organizátoři Sweetsen festu. Na čtyřiceti velkoplošných panelech, za nimiž stojí architekt města a kurátor výstavy Ondřej Zdvomka, budou prezentovány projekty města i soukromých investorů, které by mohly v budoucnu ovlivnit tvář města, a to včetně přístavby Národního domu.

Výstava bude přístupná veřejnosti až do konce Sweetsen festu, tedy do neděle 24. června, vždy od 14 do 17 hodin.