Přibyl také mobiliář, chodníky, oplocení a zeleň. Doprovodné služby baziliku zatraktivní pro turisty a návštěvníky.

Rekonstrukce areálu přišla Římskokatolickou farnost Frýdek na 23,5 milionu korun. Většinu nákladů ve výši 21 milionů korun pokryje dotace. Město Frýdek-Místek přispělo částkou 1,25 milionu korun.

Historický areál baziliky v minulém století bez oprav chátral. Při rekonstrukci bylo pamatováno hlavně na potřeby návštěvníků, poutníků a turistů.

„Lidé si nyní budou moci baziliku prohlédnout samostatně nebo na požádání s průvodcem, dokončujeme také audiovizuální program dokumentující historii a současnost baziliky i areálu. Areál pak přímo vybízí k relaxaci v příjemném prostředí," láká místní farář Jan Sokulski.

Pro zahraniční turisty jsou připraveny informační materiály v německém, polském či anglickém jazyce.

K TÉMATU

Chrám Navštívení Panny Marie je od roku 1999 jedinou z patnácti českých bazilik v Moravskoslezském kraji. Je také nejnavštěvovanějším poutním místem v kraji.

Římskokatolické farnosti jsou nositeli mnoha dalších obdobných projektů financovaných z dotací. Na obnovu 17 kostelů a farních areálů mají schválenou dotaci přes 128 milionů korun.

Jedná se například o dřevěné kostely ve Štramberku, Hodslavicích a Gutech, kostely v Ostravici, Krnově a Orlové nebo areály a volnočasová centra ve Frýdlantu nad Ostravicí, Rychalticích a Třeměšné ve Slezsku.