Celkem bude do aukce zařazeno 260 položek. –K nejzajímavějším by měl patřit kvaš Jana Zrzavého Loďky v modrém soumraku. „Je to skvělá práce, majitel obrázek zakoupil ještě za života Jana Zrzavého. Toto dílko půjde do aukce s vyvolávací cenou 165 tisíc korun,“ říká za organizátory Petra Young, ředitelka a licitátorka společnosti AAA.

K nejdražším draženým dílům by měl patřit obraz Jana Baucha Vzpomínka na Florencii. Jeho vyvolávací cena je téměř půl milionu korun. Na tomto oleji pracoval Bauch v letech1950 až 1966. Podle slov další organizátorky aukce Jarmily Kobertové se jedná o jednu z nejlepších prací autora. Obraz dlouho visel v ateliéru Jana Baucha jako neprodejný.

Aukce přinese i jednu mimořádnost – hned několik děl zde bude nabídnuto za symbolickou 1 korunu. „Jedná se o obrazy Jana Šebka, Vladimíra Vašíčka, diplom navržený Josefem Koudelkou, plastika Františka Uprky… „Na posledních brněnských aukcích se i přes snížené vyvolávací ceny nenašel na tato díla žádný zájemce, majitel proto pro ostravskou aukci navrhl vyvolávací ceny 1 Kč.“ dodala Kobertová. Unikátní bude i soubor Křížové cesty – 14 reliéfních plastik zasazených do dřevěných rámů. U samotných rámů se jen cena odhaduje cenu na asi 20 tisíc korun, vyvolávací cena celku je 65 tisíc korun. Ke kompletu je vystaveno povolení k prodeji a vývozu.

Zájemci si mohou všechny dražené položky prohlédnout ještě před samotnou akcí, a to dnes, v pátek 21. prosince od 10 do 17 hodin, v sobotu od 10 do 17 hodin v prodejních prostorách starožitnictví AAA na Českobratrské 19 v Moravské Ostravě a v neděli 23. prosince od 9 hodin přímo v hotelu Brioni na Stodolní ulici v Moravské Ostravě. Samotná aukce začne v 11 hodin. Katalog je také k dispozici na www.aukcnidum.cz.