Náplasti a obvazy pochází z lékárniček, které s koncem roku 2010 přestaly platit, v Itibu se ale uplatní. Z každé z nich mohou být ošetřeni až dva lidé. Dobročinnou sbírku organizuje reklamní a eventová agentura Speed media ve spolupráci s humanitární organizací ADRA a nadačním fondem Asante Kenya Lejly Abbasové.

„Obvazový materiál bude věnován zdravotnickému projektu Itibo, zbylý obsah rozdělí Lejla Abbasová mezi školy podporované jejím nadačním fondem Asante Kenya,“ řekla Barbora Černá. „Je škoda vyhodit například samotný obal, který mohou použít děti jako penál. Nůžky se zase hodí na výtvarnou výchovu. Využít se dá prostě všechno,“ prozradila moderátorka a spoluorganizátorka projektu Lejla Abbasová.

„Itibo je chudá oblast asi sto kilometrů od světoznámé přírodní rezervace Masai Mara, turistický ruch ale do Itiba nedoléhá. Na denním pořádku je léčba popálenin, malarických onemocnění, ale i těžkých zranění,“ popsal situaci koordinátor zdravotnického centra v Itibu Aleš Bárta z humanitární organizace ADRA. Ke sbírce se kromě menších firem a dobrovolníků připojilo i několik nadnárodních firem.

Možnost darovat i svou vlastní starou autolékárničku potrvá do 31. března a seznam sběrných míst je na stránkách projektu: www.autolekarnicky-pro-kenu.cz. Ve Frýdku-Místku můžete autolékárničky odevzdat v pojišťovně AXA – ulice U staré pošty (všední dny od 9 do 18 hodin). V Třinci pak na pobočce stejné pojišťovny na Frýdecké ulici (všední dny od 9 do 18 hodin).