„Už v lednu jsme měli kapacitu úplně plnou. V posledních dnech, kdy je mrazivo i přes den, jsme prodloužili otevírací dobu našich center. Azylový dům máme z devadesáti procent zaplněný, noclehárna je plná pořád. Lidé mohou využít i takzvanou teplou židli. To znamená, že lidé bez domova, kteří nejsou na azylovém domě anebo na noclehárně, a to v případě, když teplota klesne pod mínus pět stupňů, mohou strávit noc v místnosti denního centra. To je otevřené od 20 hodin do 6 hodin následujícího dne. Je to taková nouzovka, kdy lidé nemají finance na zaplacení lůžka, ale venku v mrazech nevydrží,“ řekla za pobočku Bethel Frýdek-Místek, která poskytuje dočasné ubytování mužům, Lucie Drkošová.

S kapacitou je na tom stejně také pobočka Bethel v Třinci. „Máme plnou kapacitu. Také u nás mohou využít takzvané teplé židle, kdy sice máme plnou kapacitu, ale mohou zde alespoň pobýt na židli a zahřát se. Toto je zdarma, jinak máme poplatek 70 korun za noc,“ uvedla za pobočku Bethel Třinec Miroslava Squerzi.

O trochu lépe je na tom ženské středisko Sára ve Frýdku-Místku. „V noclehárně ještě máme místo. A to i přesto, že jsou v posledních dnech tak velké mrazy. U žen je to obvykle tak, že pokud muž zůstane přes noc venku a nevyužije ani takzvané teplé židle, zůstane s ním také žena a naší noclehárny nevyužije. Prostě se od něj nechce odpoutat ani na noc,“ řekla Radka Fürstová ze střediska Sára ve Frýdku-Místku.

„Za důležité považujeme sdělit, že některé osoby bez domova však nechtějí některou ze sociálních služeb střediska využít, protože ve všech službách je řád, který musí dodržovat, a také po nich vyžadujeme, aby řešili svou situaci. Za lidmi bez domova na území města Frýdku-Místku dochází pracovníci terénního programu, kteří je informují o službách našeho střediska a pomáhají jim řešit jejich situaci. I přesto jsou však lidé, kterým jejich způsob života na ulici, v různých přístřešcích vyhovuje a to i během zimního období,“ dodala Drkošová.