„Hned na počátku devadesátých let jsme měli v prvních třídách 526 dětí, teď je jich 320,“ řekla redakci vedoucí odboru školství na třinecké radnici Vladimíra Kacířová. Město má k dispozici předpověď počtů prvňáčků až do roku 2012 - ani ta ale s nějakou zásadní změnou nepočítá. Žáků prvních tříd má být napřesrok 327, poté postupně 314, 344 a 327 žáků prvních tříd. „Je to nějaký babyboom?“ poznamenala Vladimíra Kacířová.

V Nemocnici Třinec se loni narodilo 980 dětí, tedy o pět méně než v roce 2006. Na Sosně v loňském roce přišlo na svět 468 holčiček a 512 chlapců. Počty novorozenců zatím neúspěšně atakují hranici jednoho tisíce. V roce 2005 jich bylo 959. Podle mluvčí Lenky Frankové se více než tisíc dětí v nemocnici narodilo v letech 1991 a 1992.

V samotném hutnickém městě rodiče přihlásili k trvalému pobytu 369 loni narozených miminek. „Jde ale jen o ty s českým občanstvím, navíc tento počet ještě nemusí být konečný. Informace k nám přicházejí během celého roku. V roce 2006 jich nakonec bylo 402,“ řekla Miluše Cymorková, která má na třinecké radnici na starosti evidenci obyvatel. Dodala, že během roku 2007 zemřelo 381 obyvatel Třince.

Vladimíra Kacířová upozornila, že žádné navýšení počtu mateřských škol nelze v příštích letech očekávat. Spíše naopak. „Město se bude chovat operativně podle demografického vývoje v jednotlivých částech Třince. V podstatě máme tři mateřské školy, pod nimiž ale funguje mnoho odloučených pracovišť. Bude na jednotlivých ředitelích, jestli si tato pracoviště ponechají, jestli budou mít dostatek peněz na mzdy a tak dále,“ naznačila Kacířová. Útlum porodnosti na přelomu století postihl zejména dvě třinecké polské základní školy. O jejich sloučení se hovoří již několik let.

Třinečtí zastupitelé loni 27. února rozhodli o sloučení PZŠ Koperníkova a PZŠ Nádražní do jednoho subjektu, a to od 1. září 2007. Za pár měsíců bylo všechno jinak. Zastupitelé se sešli 12. června a odhlasovali, že proces slučování potrvá až do 31. srpna 2008. Tento termín pro vznik jediné příspěvkové organizace zatím zpochybněn nebyl. „Nepředpokládáme nic jiného, protože tak zní usnesení zastupitelů,“ řekla redakci místostarostka Milada Hejmejová (SN 2).

Vše nyní ve správním řízení posuzuje krajský úřad a ministerstvo školství. Pokud sloučení škol skutečně posvětí, právní subjektivita zůstane větší z nich - PZŠ Nádražní. Obě školy jsou využity zhruba z poloviny. V PZŠ Koperníkova bylo v roce 1992 zhruba 290 žáků, nyní je jich 85. „Čekali jsme na letošní zápisy. Oficiálně k nim přišlo šest dětí,“ poznamenala Hejmejová. I tak by v září do školy nastoupilo 78 žáků, nejméně v její historii. Město má pro sloučení připraveny tři varianty – při té nejrychlejší budou všechny děti docházet na Nádražní ulici už po prázdninách. Ve hře je i možnost, že v Koperníkově ulici ještě rok zůstane první až devátá třída. Třetí varianta počítá s postupným stěhováním stupňů - druhý by se stěhoval, první by fungoval v prostorách české školy. O osudu škol budou radní rozhodovat už na jaře.

Na případný babyboom se skepticky dívají i v Jablunkově. „Pokud bude vůbec nějaký nárůst v počtu dětí, tak snad za tři až čtyři roky,“ řekla šéfka odboru školství v Jablunkově Terezie Müllerová. Ve městě bylo loni v české škole 56 prvňáčků, v polské jen osm. V předchozích letech to bylo 56 a 21 dětí, 53 a 12 a v roce 2004 57 a 18 prvňáčků.