Na základě doporučení zdravotnické komise pracující při městském zastupitelstvu o tom dnes rozhodli ostravští radní. „Je to jedna z možností, jak zachránit nechtěné dítě. O problému jsme dlouho diskutovali, zvažovali jsme všechna pro i proti. Nakonec jsme se rozhodli podle hesla: Raději do boxu než do popelnice,“ vysvětlil předseda zdravotnické komise, lékař Petr Guziana.

Záchrana života je nadřazena právním normám

Náměstek ostravského primátora pro zdravotnictví a sociální věci Lubomír Pospíšil je přesvědčen, že kdyby nový babybox zachránil jenom jedno dítě, má rozhodně smysl. „I přes řadu argumentů, které hovoří proti babyboxům, jsem hlasoval pro. Je sice pravda, že odložení dítěte do babyboxu je podle platných právních předpisů možné kvalifikovat jako trestný čin opuštění dítěte, také podle Úmluvy o právech dítěte má dítě právo znát svůj genetický původ, myslím si ale, že záchrana života člověka je nadřazena všem těmto právním normám,“ míní Pospíšil. Zdůrazňuje, že radní doporučili zřízení babyboxu jako další alternativu k existujícím zákonným možnostem řešení situace dětí, které jejich matky odmítnou. „Jsou to například utajené porody, či ponechání dítěte v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc,“ upřesnil náměstek primátora.

Zákon umožňuje utajený porod

Ředitel Městské nemocnice Ostrava František Jurek dostal od radních pokyn, aby jednal s občanským sdružením Babybox pro odložené děti. Tato organizace instaluje babyboxy, umožňující anonymní odložení novorozených dětí, a již v minulosti nabídla Ostravě, že zaplatí pořizovací náklady vyhřívané schránky pro nechtěná novorozeňata. Tehdy však marně. Špitály kromě Městské nemocnice Ostrava o babybox nestály, také komunální politici byli v tomto směru rozpolceni. Většinou se přikláněli k názoru mnoha dětských lékařů, kteří argumentovali tím, že žádná žena u nás dnes nemusí nechtěné těhotenství řešit zabitím dítěte a že zákon navíc umožňuje zachování anonymity při utajeném porodu v nemocnici.

Provoz bude hradit město

Ode dneška je však situace jiná, babybox v Ostravě bude. „Sdružení by mělo uhradit asi tři sta tisíc korun a nainstalovat babybox, provoz bude platit město prostřednictvím městské nemocnice,“ upřesnil Pospíšil. Předseda občanského sdružení Babybox pro odložené děti a ředitel Nadačního fondu pro odložené děti Statim Ludvík Hess měl z rozhodnutí ostravských radních velkou radost. „Já jsem tak šťastný! Zatím to vím jenom od novinářů, ale samozřejmě udělám všechno pro to, aby babybox v Ostravě od března mohl začít fungovat. Nejtěžší bude sehnat peníze,“ řekl Hess.

Dodal, že Ostrava by se mohla stát osmým městem v zemi, které ženám tuto alternativu nabízejí. „V současnosti je v Česku pět babyboxů. Pomohly zachránit devět dětí,“ upřesnil Hess.