Do Atomu se sjeli žáci hotelových a odborných škol z celé Evropy, aby předvedli své kuchařské a barmanské umění. Výkony mladých talentů hodnotila odborná mezinárodní porota, přišli se však podívat i laici.

„Je to pastva pro oči pozorovat mladé při práci. Jsou moc šikovní. Snažím se okoukat jejich nápady, a i když doma nemám potřebné kychyňské náčiní a tolik pomocníků jako oni, zkusím taky něco podobného uvařit. Nenapadlo by mě kombinovat takové suroviny, jako vidím tady. Vypadá to hezky a jistě to bude dobré,“ pochvalovala si dvaašedesátiletá hospodyně, která se do Atomu přišla na soutěž podívat.

Prestižní gastronomická soutěž byla letos zpestřena o dvě nové kategorie – barmanské družstvo a soutěž tříčlenných družstev v gastronomických znalostech a dovednostech, které přibyly k tradičním kategoriím kuchař a barman

Budoucí kuchaři měli za úkol připravit čtyři porce moderního teplého pokrmu s hlavní a odlehčenou přílohou v časovém limitu pětačtyřiceti minut, přičemž hlavní surovinou byla ryba pangasius. „Pravidla jsou velmi přísná, žáci si například nemohou předem nakrájet a vytvarovat ovoce či zeleninu. Komisaři tvrdě dohlížejí na dodržování osobní hygieny a receptury, kterou soutěžící zaslali s přihláškou,“ uvedla ředitelka AHOL Střední školy gastronomie, turismu a lázeňství Karin Trinčková s tím, že se hodnotily především chuť, vůně, vzhled a pracnost pokrmu. Kuchaři museli dbát také na optimální hmotnost jednotlivých porcí a respektovat zásady racionální výživy.

Barmani měli namíchat klasický koktejl a „fancy drink“, tedy koktejl podle vlastní receptury, která nebyla dosud nikde zveřejněna.

Družstva soutěžila v pěti disciplínách, například v krájení cibule, určování tří druhů masa nebo vnitřností v syrovém stavu. „Další disciplínou byl takzvaný pouring test, při kterém měli studenti za úkol nalít z litrové plné láhve Finlandia vodky co nejpřesněji tři různé míry určené komisařem, samozřejmě bez odměrky,“ upřesnila Trinčková. Studenti museli předvést také své umění konverzovat s hostem v cizím jazyce.

Anna Cyprichová ze střední školy Třinec-Kanada si do soutěže vymyslela recept na přípravu závitků z filé pangasius s listovým špenátem, zázvorovou omáčkou a zeleninovým kuskusem. „Samotný pangasius je jemný, ale bez chuti, takový planý, jalový. Proto je důležité dobře vybrat správné koření,“ tvrdí studentka. Její učitelka odborného výcviku Ludmila Lipusová doplnila, že zázvor je v poslední době velmi oblíbený a zdravý „Nízkotučný jogurt, smetana a šalotka dávají se zázvorem zajímavou nakyslou chuť,“ podotkla učitelka.

Pavlína Kobrová z hotelové školy Hronov si do soutěže připravila koktejl Krvavá lázeň. „Jsem celkem spokojená se svým výkonem, uvidíme, co na to porota,“ hodnotila dívka.

Porotce Martin Eichenbaum soutěžící pochválil. „Podala pěkný výkon, pracovala velmi klidně, což se cení. Ale měla drobné chyby, jako špinavé skleničky, nebo zmatené použití inventáře. Udělala také chybu v receptuře, nepoužila dva druhy alkoholu,“ řekl soutěžní komisař.

Recept na závitky z filé pangasius (4 porce):

Suroviny: 500 g filé pangasius, 50 g lístků špenátu, 4 lžíce nízkotučné smetany, 6 lžic bílého jogurtu, 2 lžičky škrobové moučky, 3 cibulky šalotky, lžíce hrubě nastrouhaného zázvoru, 1,5 dl rybího vývaru, sůl, pepř, citron a lístky špenátu na ozdobu, kuskus, červená kapie, pažitka.

Postup: Plátky filé osolíme, opepříme, poklademe omytými lístky špenátu, svineme a sepneme. Vaříme v páře asi 30 minut. Na pánvi wok rozehřejeme olej, přidáme úhlopříčně nakrájenou šalotku, zázvor a společně smažíme asi dvě minuty. Přilijeme rybí vývar a přivedeme k varu. V misce smícháme škrobovou moučku, jogurt a smetanu, přilijeme do vývaru, za stálého míchání pomalu provařujeme, dokud omáčka nezhoustne. Dochutíme solí a pepřem. Kuskus vaříme v zeleninovém vývaru, vmícháme nasekanou pažitku a drobně nakrájenou kapii a porcujeme. Závitky s filé rozložíme příčně na talíř, podlijeme omáčkou, doplníme kuskusem a zdobíme lístkem špenátu a kolečkem citronu.

Recept na koktejl Krvavá lázeň:

Smíchat 2 cl brusinkového Moninu, 4 cl Finlandia vodky, 6 cl džusu z červeného pomeranče (Rauch), dolít minerálkou Martini.

Přečtěte si také: Studentka z Třince namíchala kapku nespavosti a zvítězila