Tam si prohlédli historické prostory poslanecké sněmovny v Šternberském a v Thunovském paláci. Navštívili také pražskou O2 arénu, ve které se pořádají vrcholné sportovní akce, mistrovství světa, ale také mnohá prestižní kulturní vystoupení. Průvodci sněmovnou byli : současný poslanec Rudolf Kufa a Augustin Bubník, který v poslaneckých lavicích zasedal v devadesátých letech minulého století.

Velice oslovujícími a humornými byly vzpomínky věnované tehdejšímu poslanci a pozdějšímu předsedovi vlády České republiky Miloši Zemanovi, se kterým se Augustin Bubník velice rád setkával nejenom v poslaneckých lavicích. Přítomní si pak prohlédli prostory sněmovny. „Ač sněmovna ten den nezasedala, přesto jsme zde měli možnost setkat se s některými z poslanců, ale i dalšími osobnostmi. Byli mezi nimi například předseda Parlamentu ČR Miloslav Vlček, ombudsman Otakar Motejl, Petr Tluchoř, předseda Poslaneckého klubu ODS Marek Benda, předseda Ústavně právního výboru a někteří další,“ uvedl jeden z účastníků zájezdu Stanislav Němec.

Poutavá byla i prohlídka O2 arény, kterou přítomné provedl Augustin Bubník. Účastníci zájezdu navštívili také Síň slávy českého hokeje, která byla v aréně otevřena u příležitosti oslav 100. výročí organizovaného hokeje u nás. Na jednotlivých panelech umístěných v této Síni slávy jsou zachyceny nejvýznamnější úspěchy ve více než stoleté historii českého a československého hokeje. Nechybí zde připomenutí na jednoho z nejlepších evropských hokejistů třicátých let, útočníka Josefa Malečka. Dále jsou zde připomenuti Roziňák, Konopásek, tenista a vynikající hokejista Drobný, brankáři Bohumil Modrý a ostravský Josef Mikoláš a mnozí další. Jeden z panelů přibližuje také sportovní dráhu Augustina Bubníka (OH 1948 – stříbrná medaile,1949 – mistr světa) přerušenou v padesátých letech nespravedlivým odsouzením ve vykonstruovaném procesu, ve kterém byl Augustin Bubník spolu s dalšími hokejovými reprezentanty odsouzen 7. října 1950 k čtrnácti letům vězení. Najdeme zde i expozici věnovanou jednomu z největších úspěchů českého hokeje – nezapomenutelnému prvenství na olympijském hokejovém turnaji v japonském Naganu, kterého hokejisté dosáhli s tragicky zesnulým trenérem Ivanem Hlinkou.

„Byl to pro mě nezapomenutelný zážitek, naslouchat emotivním vzpomínkám Augustina Bubníka, na jeho životní a sportovní dráhu, nespravedlivé věznění, ale i jeho životní elán. To je deviza, která musí oslovit každého. Jsem velice rád, že jsem se tohoto nezapomenutelného setkání mohl osobně zúčastnit,“ uvedl Gerhard Pustka z Frýdku- Místku.

„Na tom, že jsme mohli zájezd uspořádat, má hlavní zásluhu Jiří Hájek z Bašky. Doufám, že se v letošním roce do Prahy budeme moci právě jeho zásluhou ještě znovu podívat. Snad na podzim navštívíme také budovu Senátu a některé další zajímavosti Prahy,“ řekl hlavní organizátor zájezdu Jaroslav Šmíd. (red)