„Informujeme širokou veřejnost, že získáváme finanční pomoc obětem trestné činnosti – pozůstalým – a to v souvislosti s násilnou trestnou činností spáchanou v Bašce,“ vzkázali z úřadu. Ten zřídil transparentní účet s číslem 6387816369/0800 u České spořitelny. Starosta Bašky Tomáš Břežek uvedl, že smyslem je alespoň trošku ulehčit situaci rodiny.

„Finanční prostředky je také možné složit v hotovosti do pokladny obecního úřadu. Děkujeme,“ doplnili z radnice Bašky.

Vražda, kterou ani nejstarší lidé v okolí nepamatují, otřásla jak samotnými obyvateli obce, tak společenstvím věřících římských katolíků (oběť a vrah hrávali na varhany také v kostele sv. Bartoloměje ve Frýdlantě nad Ostravicí) i spolužáky z maturitního ročníku strojařů frýdecko-místecké průmyslové školy.

Pohřeb mladého varhaníka z Bašky který byl zavražděn, 12. prosince 2022.
Poslední rozloučení s varhaníkem. Smuteční hosté se do kostela v Bašce nevešli

Zavražděného našli na místě činu příbuzní poté, co na noc nebyl doma. Pachatel přezdívaný Jája byl každopádně vypátrán a poté chycen velmi rychle: Pomohly tomu bezpečnostní kamery v obci, na kterých podle dostupných informací byl viděn, jak vystupuje a nastupuje zpět do auta s nožem v ruce …

K motivu se policisté nevyjádřili, potvrdili však, že vrah „jednal z rozmyslem“. Za zvlášť surový zločin mu hrozí minimálně patnáct let vězení. Zdroje z Bašky a Frýdlantu nad Ostravici nevylučovaly, že se ho dopustil z citových vztahů.