Na Frýdecko-Místecku v těchto dnech končí dva velké projekty, u kterých byly využity milionové dotace.

Příští týden se chystá zprovoznění rekreačního areálu Horizont v Kunčicích pod Ondřejníkem a slavnostní otevření areálu baziliky Navštívení P. Marie ve Frýdku-Místku. Informoval o tom manažer Michal Sobek, který má na starosti vnější komunikaci dotačních projektů v kraji.

„Rekreační středisko Horizont v Kunčicích pod Ondřejníkem prošlo ve dvou etapách rozsáhlou rekonstrukcí,“ poznamenal Michal Sobek s tím, že v první fázi se modernizovaly chaty a bungalovy.

Druhá fáze se podle něj zaměřila na rekonstrukci hotelu, restaurace, areálu a zkvalitnění poskytovaných služeb.

„Modernizace hotelu přinesla zvýšení standardu na tříhvězdičkové ubytování. Areál navíc nabízí další doprovodné zázemí a aktivity pro turisty a návštěvníky, například v podobě dětského a multifunkčního hřiště a nového dětského vleku,“ naznačil manažer.

Kolaudace a zprovoznění proběhne už ve čtvrtek 25. srpna, plné zprovoznění se slavnostním otevřením se v Kunčicích pod Ondřejníkem chystá 1. září. Celkové náklady dosáhly 33,1 milionu korun, z toho dotace činila rovných patnáct milionů.

Pamatováno je i na zahraniční turisty

Sobek zdůraznil, že významnou rekonstrukcí prošel areál baziliky Navštívení P. Marie ve Frýdku-Místku.

„Týkala se obnovy Římské kaple, soch a čtrnácti zastavení křížové cesty. Došlo také k rozšíření služeb. Lidé si nyní budou moci prohlédnout kulturní památku samostatně nebo s průvodcem, zhlédnout připravený audiovizuální program a relaxovat v příjemném prostředí. Pamatováno je i na zahraniční turisty, výklad mohou vyslechnout v němčině, polštině nebo angličtině. Bazilika je jedinou svého druhu v Moravskoslezském kraji a významným poutním místem,“ připomněl Sobek.

Uvedl, že v neděli 28. srpna se uskuteční slavnostní mše s průvodem, hudbou a občerstvením.

Nositelem projektu je Římskokatolická farnost Frýdek. Celkové náklady jsou vyčísleny na 26,7 milionu korun, rekonstrukci baziliky umožnila dotace ve výši 24,6 milionu.