I když neměl možnost v tomto oboru získat odborné vysokoškolské vzdělání, přesto svými obrazy dokáže potěšit své nejbližší přátelé i známé. Jeho malířskou tvorbu jsme mohli obdivovat také na několika autorských výstavách, především v Bašce, kde se i letos k jeho kulatým narozeninám připravuje další expozice.

Jako bývalý pracovník aranžérské dílny Jednoty ve Frýdku-Místku se nejednou podílel na provedení mnoha vtipných maleb a kreseb, především v restauracích a obchodech Jednoty. Mnohé můžete obdivovat ještě dnes – například v hostinci U Čendy v Hodoňovicích, ve Starém Městě Na Fojtství, v soukromém pivovaře a hostinci U Koníčka ve Vojkovicích. I hostinec Harenda v Dobraticích je od loňského léta vyzdoben právě jeho kresbami. A našli bychom ještě mnoho dalších stavení a interiérů v kraji pod Beskydami, kterým Šimoňák vdechl své malířské umění. Významná je jeho spolupráce s hodoňovickou básnířkou Dajanou Zápalkovou, které téměř všechny její knihy ilustroval. Svými kresbami obohacuje i obecní kroniku Bašky.

„Malování je pro mne vším, celý můj život. A kde jsem nejraději, kde mi štětec sám jde po plátně? Je to můj malý domek u bašské přehrady, z jehož oken vidím na třpytící se hladinu přehrady. Tady prožívám krásné dny od jara až do podzimu, tady mám kamarády, zajdu si na oroseného Radegasta do hospody Studna pod přehradou. No, řekněte, co si může přát důchodce více. Snad jen to zdraví,“ vyznal se malíř Bedřich Šimoňák.