„Původně ho jako běžecký závod založili vodohospodáři z Povodí Odry. Zahrnoval jen jednu půlmaratonskou trasu, tedy 21 kilometrů a kousek. Postupně se nabídka rozšiřovala a dnes se běhá i 3,6 kilometru Galerijní ulicí, čtvrtmaraton na 10,5 kilometru, půlmaraton, maraton na vzdálenost 42,195 kilometru a štafeta čtyři krát 10,5 kilometru,“ vyjmenoval za organizátory Martin Otto.

Hlavní závod, jak zdůraznil, vede okolo rybníků v Jistebníku, v Polance a po březích, loukách a lesích u řeky Odry. „Je to malebné území Poodří, což je jedna z chráněných krajinných oblastí,“ uvedl Otto.

Zázemí, start i cíl jsou na sportovním hřišti, pořadatelé tu budou k dispozici už od sedmé hodiny ranní. Maratonci, půlmaratonci a štafetáři odstartují v devět hodin, dvacet minut po nich čtvrtmaraton. Bude to z prostoru od železničních závor. V jedenáct hodin vyrazí z hřiště běžci do Galerijní ulice.

„Nedílnou součástí naší akce je Dětská sportovní olympiáda, které se pravidelně účastní až sto dětí ve věku od pěti do patnácti let. Ta má registraci ve dvanáct a začne hodinu po poledni,“ sdělil Martin Otto. V doprovodném programu se dále objeví balanční plochy, slackline, vystoupení čarodějky či ukázky chemických pokusů.

„Část z výtěžku věnujeme na vybudování Rodinného sportovního centra v budově COOP v Jistebníku,“ doplnil Martin Otto.