Pohonné hmoty zdražují. Je logické, že to motoristé kritizují a snaží se této situaci nějak přizpůsobit. „Jízdy autem jsme určitě omezili. Naučili jsme se jezdit městskou hromadnou dopravou. Jinak to nejde,“ říkají manželé Klečkovi z Chlebovic.

Auto používají jen občas a svým způsobem mají výhodu v tom, že jsou důchodci. „Horší je to s těmi, kteří musí jezdit autem denně za prací,“ míní šedesátiletá Jiřina Klečková. Její o pět let starší manžel Jaroslav má stejný názor. „Vždyť je to strašné,“ soudí o cenách benzinu. Při otázce, co když bude stát litr čtyřicet korun, se Jiřina Klečková zamyslela: „To už asi začnu jezdit i na kole nebo budu chodit pěšky.

Padesátiletý Petr Nagy z Frýdku-Místku zná aktuální ceny nafty zpaměti. „Jezdím často, jsem profesionální řidič,“ vysvětloval a začal porovnávat několik frýdecko-místeckých čerpacích stanic. Všude se platí více než 36 korun za litr.

„Mezi námi, je to zlodějna. Když se podíváte, kolik stojí barel ropy na burze, tak je to neadekvátní. Pomaličku budeme přicházet o zaměstnání, šéfové nadávají, že se to promítá do nákladů,“ pravil. Ví o firmě, která počátkem roku musela snížit počet řidičů z dvanácti na osm. „V podstatě losovali, kdo ji dobrovolně opustí,“ naznačil a zdůraznil: „Kluci, co jezdí s kamiony, brečí. U nich jsou náklady nehorázné.“

Ceny benzinu v kraji

Ceny benzínu v kraji

Nagy míní, že na vině je částečně vláda, která by v takové situaci měla upravit daň, a kritizuje i politiku čerpacích stanic. Ty podle něj ceny příliš nesnižují ani tehdy, když ropa zlevní. Muž podle svých slov nechápe ani to, proč je nafta dražší než benzin.

Petr Nagy upozorňuje, že pokud budou motoristé platit čtyřicet korun za litr,promítne se to všude. „Nedoplatíme se za chleba,“ prohlásil. Otec tří dětí vozí zboží i z Polska, kde jsou pohonné hmoty dlouhodobě levnější. „Jezdím Katovice, Krakov a samozřejmě tam tankuju. Na litru to vyjde o nějakých 80 haléřů méně. Jsme u hranic, když berete plnou nádrž, tak se to vyplatí,“ zdůraznil.

Zatímco ve Frýdku-Místku lze najít rozdíly mezi jednotlivými pumpami v řádu desítek haléřů, v Třinci se v minulých dnech objevila na třech stanicích naprosto stejná cena 36,90 koruny za litr. Na Jablunkovsku stojí nafta dokonce před sedmatřicet korun. „Ceny jsou hodně vysoko, člověk se snaží zbytečně nejezdit. Mám pocit, že za stejné peníze mám v nádrži čím dál méně benzinu,“ říká známý jablunkovský muzikant Tomáš Tomanek.

V té souvislosti se mu vybavil vtip, v němž syn oznamuje otci, že zase zdražily pohonné hmoty. Otce to ale nijak nerozhodí: „Nám je to jedno, my kupujeme pořád za 500!“ Tomanek naznačil, že má jednu oblíbenou, a to nejbližší benzinku. V minulosti jezdil tankovat k menším benzinkám, které nabízely až o dvě koruny levnější palivo. A nemá s tím dobrou zkušenost. „Zjistil jsem, že pro motor to není nejlepší. Problémy měli i někteří moji známí. Já ty stanice nechci jmenovat, ale je to okamžitě podezřelé,“ ví Tomanek.

Přečtěte si také: U polských pump přibývá českých řidičů