V Moravskoslezském kraji letos činí výtěžek charitativní sbírky Bertíci, která probíhala ve všech prodejnách Albert, téměř 725 tisíc korun. Peníze poputují mimo jiné do dětského centra Domeček v Ostravě-Zábřehu, čtyř dětských domovů v kraji, Domova pro rodiče a děti v nouzi v Kopřivnici a Ústavu sociální péče pro mentálně postiženou mládež v Opavě a měly by směřovat na vzdělávání dětí a jejich integraci do společnosti.

Charitativní sbírka probíhala v závěru loňského roku ve všech prodejnách Albert po celé České republice. Zákazníci za každý nákup obdrželi žluté žetonky Bertíky, které vhazovali do skleněných boxů. „Projekt Bertíci dlouhodobě a především cíleně pomáhá dětem v nelehkých životních situacích. I letos tyto peníze pomohou dětem připravit se na své budoucí povolání, absolvovat jazykový kurz či jinak podpoří jejich talent a další rozvoj,“ říká manažer projektu S Bertíkem za dětským úsměvem Petr Chadraba. „Rádi bychom našim zákazníkům poděkovali. Díky nim se daří pomáhat tam, kde to je potřeba,“ dodává.

Dětský domov v Ostravě-Hrabové byl loni jedním ze sedmi domovů v kraji, kde Bertíci skutečně vyvolali úsměv na dětských tvářích. Již podruhé tam putovalo téměř tři sta tisíc korun, které se podařilo vybrat v osmi ostravských prodejnách. „Udělalo nám to obrovskou radost. Již v předcházejícím ročníku jsme dostali 190 tisíc korun, za které jsme dětem pořídili kola. Část vybraných peněz šla na prázdninový pobyt našich dětí a pro ty starší jsme uspořádali kurz, v němž se připravují na vstup do samostatného života. Děti vědí, že od nás jednou odejdou, a my se je na to snažíme co nejlépe připravit,“ říká ředitel domova Vladimír Lankočí.

Za devět let, kdy tento charitativní projekt v prodejnách Albert probíhá, se podařilo vybrat na děti z dětských domovů více než 53 milionů korun. Již potřetí také podpoří prostřednictvím Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových projekt pro mladé lidi Startovné do života.

V Moravskoslezkém kraji bude výtěžek projektu Bertíci ve výši 724 825 korun rozdělen do těchto institucí:

• Dětské centrum Domeček, Ostrava-Zábřeh
• Dětský domov Čeladná
• SALUS o.p.s., Domov pro rodiče v nouzi, Kpřivnice
• Dětský domov a školní jídelna, Havířov-Podlesí
• Dětský domov, Budišov nad Budišovkou
• Dětský domov a školní jídelna, Vrbno
• Dětský domov Milotice nad Opavou
• Ústav sociální péče pro mentálně postiženou mládež, Opava
• Domov Tichá – denní stacionář