Při sestupu z jejího vrcholu zastihly Uhra problémy s dehydratací a omrznutím pravé ruky, přežil pravděpodobně jen díky pomoci americké expedice. O přípravě celé expedice, o všech jejích těžkostech, ale i nezapomenutelných zážitcích bude v audiovizuálním povídání umocněném promítáním velice zdařilých digitálních fotografií „Z Lysé na vrchol K 2“ hovořit jeden z hlavních protagonistů této expedice.

Organizátor besedy Jaroslav Šmíd z Osadního výboru Hodoňovice je přesvědčen, že sál kulturního domu bude zaplněn do posledního místa. Je rád, že Jan Uher pořadatelům v Bašce vyhověl a tuto dlouho očekávanou besedu tak mohou v Bašce zájemcům nabídnout jako vůbec první obec našeho regionu hned po Ostravě. Beseda se koná jako jedna z významných aktivit bašťanského kulturně-společenského podzimu, který by měl být pokračováním velmi zdařilého bašťanského léta.

Pořadatelé doporučují zájemcům o besedu, aby si zajistili rezervaci více než dvacetičlenných skupin telefonicky – 558 445 210 (Roman Tomis) nebo na e-mailové adrese oubaska@iol.cz. Vstupné na besedu je jen symbolických 50 korun, mládež do 18 let má vstup zdarma. V případě, že sál bude obsazen, bude mít mládež zajištěna volná místa k stání.

Možná, že mezi přítomnými budou i pamětníci chvíle, kdy se v Bašce uskutečnila beseda s Leopoldem Sulovským (20. února 1992) o jeho výstupu na nejvyšší horu planety Mount Everest. I tehdy byl sál bašťanského kulturního domu zaplněn do posledního místa. „Těším se, že tomu tak bude i nyní a zvu přátele horolezeckého sportu a přírody nejenom z Bašky, Hodoňovic, Kunčiček u Bašky, Frýdku- Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, našich okolních obcí, ale i dalších míst našeho regionu. Přijďte, určitě nebudete zklamáni, v Bašce se na Vás těšíme,“ připomenul znovu jeden z aktérů připravované besedy Jaroslav Šmíd z Hodoňovic.