„Tahací harmonika je zjednodušující pojmenování, je lepší rozlišovat akordeon a heligonku,“ popsal Stanislav Samuel Raška z Trojanovic, beskydský rodák i patriot, jemuž je blízká jak lidová muzika, tak nástroje. Vystudoval konzervatoř a je jediný výrobce heligonek na celé Moravě i ve Slezsku.

„Hraji na ně odmalička, působil jsem v brněnské cimbálovce MCS. A během koronavirové doby, kdy se všechno zastavilo a zpomalilo, jsme s kolegou začali vlastní heligonky vyrábět,“ řekl třicátník Raška. Do nikoliv nezajímavého a rozhodně ne jednoduchého byznysu se dal s rovněž konzervatoristou a vrstevníkem Adamem Dufkem.

Palkovice, okres Frýdek-Místek, víno, vinohrad, vinař, réva, 2. června 2022.
Takové víno se rodí v Beskydech: jak se daří odrůdám a co stáčejí pod horami

Jejich nástroje nesou (v souladu s harmonikářskou tradicí) název Dufek – Raška. „Pořizují si je nejenom milovníci foklóru a lidových tradic, ale i autoři vlastních písní, hrávají se na ně v poslední době často francouzské valčíky. A někdo chce heligonku i jako investici,“ vysvětlil Raška uměleckou zakázkovou výrobu.

Heligonky od parťáků z konzervatoře vznikají v rodinném domku v Trojanovicích a zákazníci za ně platí v řádu desítek tisíců korun. „Dílnička už nám přestává stačit, pomalu a jistě se přesouváme do Frenštátu pod Radhoštěm, kde budeme mít větší prostor i s předváděcí místností,“ sdělil Raška.

Každý dostane pět minut

Jestli i nástroj značky Dufek – Raška zazní třetí červnovou sobotu v Beskydském pivovárku, netuší. „Seznam účastníků sice nemám, ale nevylučuji to. Sám ovšem nezahraji, zúčastním se jako jeden z pěti porotců soutěže Beskydská heligonka,“ vysvětlil Raška.

Muzikanti s charakteristickými nástroji (od obvyklejších akordeonů se liší zesílenými a zvětšenými „heligonovými“ basy) dostanou na Ostravici každý pět minut. „Čili čas na maximálně dvě skladby, což bývají především lidovky, méně častěji pak převzaté písničky, třeba z oblasti pop-music,“ popsal Raška.

Horské středisko Szczyrk v polských Beskydech se může rovnat alpským resortům. Z Ostravy jste tam po dálnici za 80 minut. Červen 2022.
OBRAZEM: Jako v Alpách, kousek v Polsku. Szczyrk v Beskydech láká nejen na kola

Podle informací z radnice Ostravice, která je pořadatelem soutěže Beskydská heligonka, se do jubilejního dvacátého ročníku přihlásily už přes dvě desítky muzikantů. „Na místě se mohou registrovat od 10 hodin i další,“ řekla referentka Vlasta Remešová. Heligonkáři budou soutěžit v kategoriích ženy, muži, mladší i starší junioři.

„V každé z nich vyhlásíme první, druhé, třetí místo. Dále pak deset cen poroty i čtyři ceny naší paní starostky,“ uvedla referentka úřadu. Nejlepší hráče čekají umělecké výrobky sklářky Mileny Gaškové z valašské Karolinky. A diváci se pak mohou těšit i na slosování vstupenek (vstupné na akci bude dobrovolné), dvacet jich získá ceny.