Proteinové tyčinky, energetické gely, iontový nápoj, náhradní pár ponožek, nepromokavá bunda, obinadla, náplasti, prášky proti bolesti, trekové hole. Vypadá to, že na třicetihodinový pochod přes Beskydy máme vše. Nic nás ale nemohlo připravit na očistec, který nás v horách čekal.

Pátek 22.40 Ohňostroj a orchestrální hudba odstartovala třetí ročník extrémního přechodu přes Beskydy Beskydské sedmičky. Třítisícový dav vyráží z náměstí Svobody v Třinci a před sebou má zhruba devadesát kilometrů pochodu. První pochod vede na Velký Javorový. Jakmile opouštíme Třinec, čelovky rozzáří prudké stoupání na Javorový. Pochodujeme víceméně rameno na rameni. Musíme přizpůsobovat tempo a neustále uhýbat rychlejším závodníkům.

Sobota 0.19 Máme za sebou osm kilometrů a první ze sedmi vrcholů Beskydské sedmičky Velký Javorový. Začíná se ochlazovat. Cesta, na kterou se vedle sebe vejdou maximálně dva lidé, je rozbahněná a nepříjemně klouže.

close Snímky ze závodu Beskydská sedmička zoom_in

Sobota 1.33 Po necelých pěti kilometrech dorážíme na Ropici druhý vrchol Beskydské sedmičky. Cesta pěkně ubíhá, jsme plni sil, takže z Ropice poklusem sbíháme.

Sobota 2.40 Na Morávce doplňujeme vodu, jíme výborné melouny a banány, které připravil organizační tým. Nakrémujeme si chodidla, aby se nám nerozedřely a neudělaly se puchýře. Posilníme se energetickými gely a hořčíkem.

close Snímky ze závodu Beskydská sedmička zoom_in

Sobota 5.10 Cestou na Travný začíná mrholit. Nastává první krizový okamžik a pocit beznaděje, protože stoupání začíná ostrým výstupem po sjezdovce a dále pokračuje nepříjemně táhlým kopcem na vrchol. Trasa se zdá být nekonečná. Po zhruba třiadvaceti kilometrech od startu dorazíme na Travný. Teplota prudce klesá a nepříjemně poprchává. První závodníci si zde dávají krátkého šlofíka na doplnění sil.

Sobota 6.20 Nabrali jsme asi třičtvrtěhodinovou ztrátu. Sestup z Trávneho vede po uzoučké cestě, takže se vytvořila pomalá kolona závodníků. Přistihl jsem se, že při čekání na pohyb vestoje usínám. Chlad se prodírá i přes sportovní bundu.

Sobota 7.15 Přicházíme na kontrolní stanoviště ve vesničce Krásná. Opět se posilníme melouny, doplníme zásoby vody a energie. Namažeme nohy a psychicky se připravujeme na výstup na nejvyšší vrchol Beskydské sedmičky.

close Snímky ze závodu Beskydská sedmička zoom_in

Sobota 9.06 Stoupáme na Lysou a poprvé vysvitlo sluníčko. Dáváme si krátkou přestávku, abychom si příjemné teplo vychutnali. Při výstupu se začíná nepříjemně ozývat levé lýtko.

Sobota 10.06 Třicet osm kilometrů, čtyři vrcholy. Jsme na Lysé hoře. Začíná pršet a fouká studený vítr. Máme smíšené pocity. Zdolali jsme čtyři ze sedmi vrcholů závodu, ale před sebou máme ještě padesát kilometrů chůze.

Sobota 12.23 Závod se zkomplikoval. Kolega z týmu si při sestupu z Lysé udělal něco s kolenem a poslední čtvrtina klesání vedla po asfaltové cestě, takže se objevují první puchýře a klouby kvůli sestupu nepříjemně pálí. Nicméně přicházíme na Ostravici. Dobrá čtvrtina závodníků pospává na trávě a lavičkách. Hodně týmů zde svoji cestu končí. V Ostravici jsme strávili asi hodinu. Únava si vybrala své, takže jsme na chvíli usnuli.

Sobota 15.10 Chytili jsme druhý dech. Cesta na Smrk šla jako po másle i přesto, že v polovině výstupu jsme se škrábali do neskutečně příkrého kopce, který spíše připomínal kilometrovou chůzi do schodů. Celý výstup nám zpříjemňuje krásné počasí. Zatím jsme ušli třiapadesát kilometrů.

Sobota 18.30 Odpočíváme na Čeladné. Přicházejí první myšlenky a debaty o předčasném ukončení závodu. Ušli jsme zhruba šedesát kilometrů a vidina dalších třiceti nám přijde nepředstavitelná. Každý sval a kloub je jako v ohni. Nakonec oblékáme další vrstvu ponožek, aby nohy netlačily, bereme si prášky proti bolesti a doplňujeme zásoby energie a proteinů.

close Snímky ze závodu Beskydská sedmička zoom_in

Sobota 22.15 Cesta na šestý vrchol Tanečnici se proměnila v očistec. Nepříjemný terén, tma, neskutečná zima a absolutní vyčerpání. Každý krok byl neuvěřitelná agonie a postup se příšerně zpomalil. Nicméně na Tanečnici a následné Pustevny jsme došli.

Sobota 23.30 Máme před sebou stoupání na Radhošť a následně sestup na Pindulu, výšlap na Javorník a cílový Frenštát pod Radhoštěm posledních osmnáct kilometrů, které musíme stihnout za pět a půl hodiny. Je kolem desíti stupňů Celsia. Sáhli jsme si na samotné dno. Vyčerpání a bolest jsou tak obrovské, že ze závodu odstupujeme. Zdolali jsme šest ze sedmi vrcholů, sedmdesát kilometrů, a na nohou byli přes čtyřiadvacet hodin.

Beskydská sedmička byl test vůle a těla. Bolest za pár dní ustoupí, ale euforie z každého zdolaného vrcholu a z každého výhledu na hory, kde člověk viděl tu neskutečnou vzdálenost, kterou se mu podařilo urazit, přetrvají. Minimálně do příštího roku, kdy se o přechod Beskyd pokusíme znova. Před každým, kdo dorazil do cíle nebo se závodu alespoň smekám.

Beskydskou sedmičku vyhrál Tomáš Petreček a Pavel Štryncl

Mistry České republiky v extrémním horském maratonu Adidas Terrex-Continental Beskydská sedmička 2012 se v 11:42:05 hodin stali Tomáš Petreček a Pavel Štryncl z týmu Salomon-run ze Slavkova. Trasu z Javorového na Javorník dlouhou 95 km s převýšením 5430 m zdolali za 13:05:04 hodin. Radost ze zaslouženého vítězství v tu chvíli přemohla všechnu bolest a únavu. Na pomyslnou Ká-dvojku v cíli závodu vystoupal tento tým bez zaváhání jako jeden muž.

Jako druhý došel do cíle Zbyněk Cypra s parťákem Petrem Vabrouškem. Zbyněk Cypra svůj loňský titul neobhájil, což mu ale nic neubralo na radosti z toho, že závod došel, sice vyčerpán, ale v pořádku. Jeho kolega byl na tom o něco lépe, oba dva se těšili na odpočinek. Trasu závodu absolvovali za 13:13:31 hodin.

O třetí místo se dělí dva sportovní týmy, Czech Adidas Terrex Ostravice ve složení Daniel Šilar a Pavel Blabla a Salomon-Suunto/lokalblok s Janem Kotykem a Tomášem Rybářem. Oba tyto týmy mají shodný čas13:31:40 hodin.

Celkově čtvrtí, ale ve své kategorii Hobby první, jsou Jiří Kraus a Oldřich Nesvadba z BejkTeamu ze Šternberka, kteří Beskydskou sedmičku ušli za 13:33:28 hodin. Prvními ženami v cíli byly sestry Juračkovy z Pardubic, Juračková Jana a Matrasová Kateřina, které zvládly přejít sedm nejvyšších beskydských vrcholů za 14:35:18 hodin. Více na www.beskydskasedmicka.cz.

Libor Uher musel odstoupit

Už před sobotní osmou hodinou ranní přijali pořadatelé od 38 týmů SMS o odstoupení ze závodu. Důvodem bylo ve většině případů vyčerpání, dehydratace organismu a zdravotní problémy. Další týmy nestihly ve stanoveném limitu projít časovou bránou,

Jedním z těch, kdo musel závod ukončit, je i Libor Uher. "Důvodem bylo zranění jeho parťáka Rosti Filipce, který špatně našlápl a pohmoždil si kotník. V cestě za vítězstvím nemohl dále pokračovat. Pravidla zní jasně, týmy přihlášené do závodu musí dojít do cíle kompletní," uvádí pořadatelé na svých stránkách zde.

Cílem závodu je náměstí ve Frenštátě pod Radhoštěm

"První závodník v cíli bude očekáván v sobotu dopoledne. Vítání účastníků, infoservis, rozhovory a komentáře ale poběží až do nedělního brzkého rána. Slavnostní vyhlášení výsledků a dekorování vítězů se uskuteční v neděli od 10:30 hodin do 12:30 hodin," uvedla před závodem Zuzana Kalinová z kulturního střediska ve Frenštátě pod Radhoštěm.

"Na náměstí ve Frenštátě ale bude živo už od 8 hodin, kdy je na programu shrnutí různých zajímavostí z průběhu celého závodu a v 9:30 začne koncert kapely Buty s překvapením. Nouze nebude ani o občerstvení. Účast na dekorování vítězů přislíbili sportovní legendy z našeho regionu Karel Loprais, Jiří Parma, František Jež a další," doplnila.

Hlavní vrcholy Beskyd v závodě:

Velký Javorový 1031m + Ropice 1082m + Travný 1203m + Lysá hora 1324m + Smrk 1276m + Čertův mlýn 1205m + Radhošť 1129m = 8250m