VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolní hasiči trochu jinak

Region – Sídlí téměř v každé vesnici naší republiky. Lidé na ně vzhlíží s úctou, protože jejich náplní je pomáhat druhým. Mimo výjezdů za záchranou majetku druhých, nebo pomoci druhým, žijí i pestrý život.

14.6.2008
SDÍLEJ:

Družstvo dobrovolných hasičů z Ostravice na předloňském ročníku Memoriálu Ladislava Gureckého a Karla Hovjackého trochu bojovalo s technikou. Foto: DENÍK/Jana Rumianová

Jeho součásti jsou například soutěže mezi sbory a spousta kulturních a společenských akcí, které připravují nejen pro sebe, ale také pro ostatní.

Starostové dobrovolných hasičských sborů z celého regionu se na konci března sešli v hotelu Pod Akáty v Dolní Lomné. Přišli i zasloužilí hasiči.
Na akci s oficiálním názvem Shromáždění představitelů sborů dobrovolných hasičů okresu Frýdek-Místek se mimo jiné hodnotil rok 2007, zástupci sborů schválili letošní rozpočet a také udělovali ocenění. Okresní sdružení hasičů (OSH) má nyní 5327 členů, z toho 1023 mladých hasičů. „Oproti loňskému roku je to nárůst o 139 členů. Členská základna se zvýšila,“ řekl starosta OSH Leo Kuběna.

V okrese je 95 dobrovolných sborů, jednotek požární ochrany funguje 84. K poslednímu prosinci ukončil činnost SDH Vělopolí, naopak sbor v Kunčičkách u Bašky, který se potýkal s problémy, ji obnovil. Sdružení již v polovině března ocenilo desítky jednotlivců za práci s mládeží, a to v souvislosti s 35. výročím založení hry Plamen, pamětní medaili získaly i sbory v Kunčicích pod Ondřejníkem, Kozlovicích, Starém Městě a Fryčovicích. „Jako okres fungujeme dobře, patříme mezi velice aktivní sdružení,“ poznamenal náměstek starosty OSH Libor Král, který je i starostou SDH Kozlovice. Za mezinárodní spolupráci byl v Dolní Lomné oceněn Zdeněk Nytra z Janovic, průkopník spolupráce s polskými kolegy.

Stanovy Beskydské ligy SDH

Beskydská liga hasičských pohárových soutěží představuje sdružení SDH (sboru dobrovolných hasičů), které jsou hodnoceny na vybraných pohárových soutěžích (jednotlivých kolech ligy).

Výsledky jsou zahrnuty do celkového pořadí, které se uzavře po poslední soutěži. Pro přiřazení bodů se bude brát umístění v rámci účastníků ligy, nikoli podle celkového umístění na pohárové soutěži.

Pro všechny soutěže je pevně stanovený počet bodů.

Do ligy budou hodnoceny tradiční, v minulosti již zaběhlé pohárové soutěže, které pořádají zapsaní účastníci.

Ten kdo soutěž nepořádá, může být účastníkem ligy.

Možnost účasti v Beskydské lize mají pouze družstva, které nejsou účastníky v jiné lize.

Vlastní pravidla týkající se požárního útoku budou stanovený pořadatelem pohárové soutěže.

Pravidla tedy nebudou diktována stanovy ligy. Na pořadateli soutěže bude i zajištění dodržování jím stanovených pravidel.

Při účasti více družstev ze sboru, budou započítávány body jen družstva A.

Účastníci ligy se finančně podílejí na zakoupení pohárů ligy a propagační reklamy.

Dohodnutý příspěvek, tedy jakýsi základní vklad pro vstup do ligy, je 400 korun za každé přihlášené družstvo.

Putovní pohár získá do trvalého vlastnictví SDH, který jej získá 3x po sobě nebo 5x přerušovaně.

Bodování umístění bude probíhat takto: družstvo na 1. místě získá tolik bodů, kolik je přihlášených družstev v Beskydské lize pro daný ročník. Družstva na dalších místech pak vždy o jeden bod méně. V případě neplatného pokusu získá družstvo 1 bod, v případě neúčasti na soutěži pak 0 bodů. Při případné shodě počtu bodů po skončení ligy bude rozhodovat o konečném umístění počet lepších umístění v soutěžích BLHPS.

O převoz pohárů se bude starat družstvo, které je na 1.místě průběžného pořadí. Dojde-li k poškození pohárů, tak sbor, který jej měl na starosti, uhradí škodu.

Datum a místa konání jednotlivých soutěží Beskydské ligy hasičů

5. července Palkovice
12. července Hodoňovice
26. července Nová Ves
2. srpna Hukvaldy
23. srpna Skalice
23. srpna Baška
30. srpna Lhotka
6. září Kozlovice
13. září Brušperk
13. září Pstruží
20. září Ostravice
20. září Fryčovice
neurčeno Čeladná
neurčeno Staré Hamry

Lize loni kralovaly Malenovice

Třináct sborů dobrovolných hasičů z obcí pod Beskydami mezi sebou během celé sezony každoročně soupeří, který z týmů nejlépe zvládá hasičské techniky, který je nejrychlejší a nejlépe sehraný. „Beskydská liga představuje sdružení sborů dobrovolných hasičů, které získávají na vybraných pohárových soutěžích body. Tyto body se sčítají a družstvo s nejvyšším počtem bodů na konci sezóny získá putovní pohár beskydské ligy,“ vysvětlil Jiří Foldyna ze Sboru dobrovolných hasičů Bystré, který vloni soutěž organizačně zajišťoval.

Loňský ročník Beskydské ligy vyhráli se 119 body již potřetí za sebou hasiči z Malenovic. Putovní pohár jim proto už zůstává v trvalém vlastnictví. Za Malenovickými skončili druzí se 106 body dobrovolní hasiči z Nové Vsi a třetí s 93 body hasiči ze Lhotky. Čtvrtí byli dobrovolní hasiči z Bystého a na dalších místech skončily sbory v pořadí Fryčovice, Kozlovice, Skalice, Pstruží, Ostravice, Palkovice, Staré Hamry, Hukvaldy a Hodoňovice.
Hasiči si vloni také zvolili nejlepší osobnosti Beskydské ligy.

„Jednotlivá družstva hlasovala pomocí dotazníku o nejlepšího proudaře, strojníka a podobně,“ upřesnil Jiří Foldyna. V anketě se nejlépe umístili Alexandr Gola z Malenovic, Tomáš Milata z Nové Vsi, Petr Žídek ze Lhotky, Tomáš Kalinec z Kozlovic, Miroslav Kubalák z Malenovic, Tomáš Kubala z Nové Vsi a Stanislav Pyško z Malenovic. Nejlepší kolo soutěže vloni proběhlo podle hlasování hasičů na Bystrém, nejlepší stroj mají hasiči v Nové Vsi, největším smolařem minulý rok prý byly Hukvaldy a největší osobností Beskydské ligy je Alois Ramík z Malenovic. Za černého koně letošního ročníku 2008 hasiči vloni vyhlásili Skalici.

Na přelomu roku také hasiči představili novinku Beskydské ligy, kterou je její nová doména a vzhled webových stránek s adresou www.beskydskaliga.info.

V Horní Lomné vysvětili Floriána

V Horní Lomné se 4. května konala pouť. Lidé letos mohli vidět i slavnostní vysvěcení sošky svatého Floriána.
Sošku svatého Floriána přivezl z Polska místní farář, který je také členem hasičské výjezdové jednotky. „Sochu vysvětil otec František s otcem Edwardem a otcem Bogdanem za účasti sborů dobrovolných hasičů z Jablunkovska a Třinecka. Nesli ji hasiči v dobových uniformách ze začátku dvacátého století, nyní je umístěna ve farním kostele nalezení svatého kříže v Horní Lomné,“ řekl redakci Jaromír Gruszka z SDH v Horní Lomné. Dodal, že zároveň byla vysvěcena i druhá malá soška svatého Floriána, kterou otec Edward věnoval hasičům z Horní Lomné. Hasiči z Třinecka a Jablunkovska se při mši scházejí pravidelně, letos to bylo už počtvrté.

V Gutech slaví v srpnu

Sbor dobrovolných hasičů Guty si připomíná sto let od svého založení. Oslavy se uskuteční od 8. do 10. srpna.
„V pátek 8. srpna bude slavnostní schůze, na kterou přijedou čelní představitelé Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska,“ řekl velitel SDH Guty Josef Saran s tím, že v sobotu 9. srpna vypukne v poledne soutěž dětí. Lidé uvidí i ukázku složek Integrovaného záchranného systému, vystavena bude rovněž požární technika. Od 16 hodin se v kulturním programu představí Pavel Novák nebo skupina Hec. V neděli 10. srpna se ve 12.30 představí muži i ženy na soutěži v požárním sportu. Sbor má za sebou mimořádně náročný rok 2007, kdy měl hned 158 zásahů. Více jich za jeden kalendářní rok dosud neabsolvoval. „Pro nás to byl určitě historicky nejvyšší počet výjezdů. Stoprocentně,“ poznamenal Saran. Sbor loni vyjížděl k 22 požárům - například hned 19. ledna k tragickému požáru v centru Třince, který si vyžádal dva lidské životy. V samotných Gutech šlo o tři požáry. SDH měl k poslednímu prosinci loňského roku 48 členů, podle velitele od té doby několik dalších přibylo.


JANA RUMIANOVÁ,

MAREK CHOLEWA,

TOMÁŠ MACHÁLEK

Autor: Jana Rumianová

14.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 14 000 Kč

Zámečníci strojů ZÁMEČNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 a:19/3/2018, Práce na HPP, pracovní doba pondělí až pátek 6.00-14.30 hod., Čtení výkresové dokumentace podmínkou, paličský a svářečský kurz výhodou, vhodné i pro absolventy., Kontaktovat telefonicky v době od 8 do 17 hodin viz výše.. Pracoviště: Kofing, a.s. - pracoviště paskov, Kirilovova, č.p. 628, 739 21 Paskov. Informace: Mgr. Golichová, +420 734 180 374.

Výroba - Pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících 6 100 Kč

Pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících prostor ÚDRŽBÁŘ (vhodné pro OZP). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 6100 kč, mzda max. 9000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Aktualizace 21.3.2018, 22. 2. 2018, Vhodné pro OZP, Požadujeme - zkušenost v oboru., Možnost ubytování na Hrčavě v RD., Předem volat na tel. č.: 702 049 549 a domluvit si schůzku., Pracoviště: Hrčava. Pracoviště: Ignis forst s.r.o., 739 98 Mosty u Jablunkova. Informace: Vladislava Jalowiczorová, +420 702 049 549.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 25 000 Kč

Řidiči tahačů ŘIDIČ/KA NÁKLADNÍHO AUTOMOBILU S PŘÍVĚSEM, TAHAČE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: C04 z:29/1/2018 a:20/3/2018, Místo výkonu práce v rámci MS kraje, pracovní doba Po-Pá, víkendy zpravidla volné. , Nabízíme: , - Příspěvek na dopravu; , - Další finanční ohodnocení dle pracovních výsledků. , Požadavky: , - Profesní řidičský průkaz sk. B, C, C+E; , - Strojnický průkaz výhodou (příplatek), - Praxi v oboru, zdravotní stav bez omezení. , Životopisy zasílejte na e-mail prace@install.cz . , Po posouzení budou vybraní uchazeči pozváni k osobnímu pohovoru.. Pracoviště: Install cz - frýdlant nad ostravicí, kúty 1723, Kúty, č.p. 1723, 739 11 Frýdlant nad Ostravicí. Informace: Kateřina Poláchová, +420 558 441 100.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební instalatéři 170 Kč

Stavební instalatéři STAVEBNÍ INSTALATÉR PRO INŽENÝRSKÉ SÍTĚ - SPECIALISTA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 170 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: C04 a:20/3/2018, Stavební instalatér pro kanalizační a vodovodní sítě. Nástupní plat 170 Kč/hod.+ osobní benefity. , Požadujeme: praxi v oboru, orientaci v technické dokumentaci, řidičský průkaz sk. B. Zdravotní stav bez omezení. , Své životopisy zasílejte: prace@install.cz, poštou nebo doručte osobně. , Po posouzení budou vybraní uchazeči pozváni k osobnímu pohovoru.. Pracoviště: Install cz - frýdlant nad ostravicí, kúty 1723, Kúty, č.p. 1723, 739 11 Frýdlant nad Ostravicí. Informace: Kateřina Poláchová, +420 558 441 100.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 22. března 2018

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

O prohlídky útrob hrází přehrad v Moravskoslezském kraji je každoročně velký zájem.
12

Tip na sobotu: Světový den vody v Moravskoslezském kraji

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Policisté rozdávali pokuty za nepoužité pásy. Platili řidiči i spolujezdci

Speciální razii zaměřenou na používání bezpečnostních pásů mají za sebou moravskoslezští policisté. Bez nich se airbagy v autech stávají smrtící zbraní.

Padly pokuty kvůli odpadu ze stavby motokárového areálu

Za nelegální předávání a ukládání odpadů ze stavby motokárového areálu v Třinci uložili inspektoři tresty.

Jednoho roku života nedosáhne více než polovina zemřelých dětí

Komplikace v perinatálním období či otravy to jsou jedny z nejčastějších příčin úmrtí dětí lidí v Moravskoslezském kraji.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT