„Beskydské folkování je soutěží neprofesionálních skupin. Přihlásit se tak mohly folkové skupiny, které před porotou předvádějí svůj um. U každé se jedná se asi o patnáctiminutové vystoupení,“ prozradila Iva Lichnová z odboru školství, kultury a sociálních věcí ve Frýdlantu nad Ostravicí s tím, že přihlásit se mohla kapela nebo jednotlivec. Když Beskydské folkování v roce 2004 zažilo první ročník, přihlásilo se pět kapel, letos bylo přihlášeno patnáct účinkujících.
V programu tak vystoupily například skupiny z Brna, Litomyšle, ale hlavně z Moravskoslezského kraje. Jednou ze soutěžních formací byla i skupina Galerie z Kunčic pod Ondřejníkem. „Začali jsme spolu hrát v roce 2006. Naše první vystoupení pak bylo zde ve Frýdlantu na podzim téhož roku právě na tomto folkování. Hned jsme získali cenu pro Objev roku. Od té doby zde jezdíme každý rok a vždy s úspěchem,“ prozradil Libor Bauer z formace Galerie. Galerie nevystupuje jen v našem regionu, ale účinkovala například i v Mohelnici, na finále Porty v Karviné a dalších místech republiky. „Také pořádáme vlastní festival v Kunčicích pod Ondřejníkem. Měli jsme již dva ročníky. Míváme tak patnáct až dvacet vystoupení za rok,“ doplnil Bauer.
Z Bohumína dorazil Josef Pinkas alias „horník“. Ve Frýdlantu jsem poprvé, ale soutěže moc rád nemám. Na soutěži se nikdy nic nevyřeší a nejde zjistit, jak je kdo dobrý, protože dvacet minut produkce je na prezentaci málo,“ prozradil Bauer. „Pozvánka mi přišla emailem a beru to jako srandu. Když nic nemám, tak se vždy přihlásím,“ dodal Bauer.
„Po skončení soutěže zveme vždy nějakou profesionální kapelu, která nám udělá takou slavnostní tečku,“ uzavřela Lichnová. Letos se o ukončení postarala kapela Kajkery a Roman Horký se skupinou Kamelot.
Porota také musela určit nejlepší účinkující letošního ročníku Beskydského folkování, na prvním místě skončila skupina Pocity, na druhém Masolit a na třetím Věneband. Porota udělila i zvláštní cenu, kterou obdržela Jana Věnečková z formace Věneband. Cenu diváků pak získal René Souček.