Beskydy se zřejmě o poslední noci letošního roku budou otřásat v základech. Téměř všechny hotely, chaty a penziony totiž hlásí totéž: „Na Silvestra je obsazeno.“

Ještě před Vánocemi přitom situace nebyla tak jednoznačná a volné ubytovací kapacity se ještě daly bez větší námahy sehnat. Ochlazení však umožnilo provozovatelům lyžařských areálů zasněžovat sjezdovky a to na hory přilákalo i ty lidi, kteří zatím se silvestrovským pobytem na horách váhali. „Na Silvestra máme plno. Ještě před vánočními svátky jsme nabízeli volná místa, ale jakmile nasněžilo s a ochladilo se, situace se rychle změnila,“ pověděl majitel Autoclub hotelu na Morávce Radan Kožušník.

Silvestrovský večer tu zájemce vyjde na 650 korun a účastníci se mohou těšit na program s živou hudbou, velkoplošnou televizi, slavnostní večeři a raut, aperitiv i šampaňské. „Na nejbližší sjezdovce na Sviňorkách zasněžují a už se lyžuje. V okolí několika kilometrů je navíc v provozu i celá řada dalších sjezdovek. Nelyžaři si mohou vyjít na procházku do okolní nádherné přírody nebo se třeba zajít vykoupat do místeckého Aquaparku nebo frýdlantské Kotelny,“ dodal Radan Kožušník.

Ještě o tomto víkendu byl volný i jeden čtyřmístný luxusní apartmán v novém unikátním apartmánovém domě na vrcholku Bílého kříže. „Právě jsme jej na Silvestra obsadili,“ konstatoval Marek Zádrapa z areálu na Bílém kříži. Trochu odlišná je situace v rodinném penzionu Beskýdek na Krásné. Ne však proto, že by tu o ubytování nebyl zájem, ale díky tomu, že majitelé ještě o svátcích finišovali s rekonstrukcí. „Stylová dřevěnice Beskýdek I je už do konce roku obsazená, ale právě jsme dokončili poslední úpravy penzionu Beskýdek II na Visalajích. V neděli jsme ještě vymalovali a na Silvestra už mohou přijít úplně první hosté. Pohodlně se sem vejde čtrnáct lidí, Silvestrovský pronájem celé chalupy na samotě uprostřed krásné přírody vyjde na šest tisíc korun a prozatím je volná. Kousek od chalupy je uměle zasněžovaná sjezdovka i s dětským vlekem. Silvestrovský večer mohou hosté strávit například v hotelu Beskyd nebo v některém zařízení na Visalajích,“ prozradil majitel Beskýdku Aleš Brůna.

Ubytovací kapacity má na závěr roku zcela zaplněny i frýdlantský hotel Beskyd. „Na Silvestra máme plno. Někteří hosté si pobyt zamluvili už před rokem, hned po minulém Silvestru, většina pokojů je ale zamluvena asi měsíc dopředu. Máme ale ještě volné vstupenky na silvestrovský večer s hudbou, tancem a půlnočním ohňostrojem. Vstupenka stojí 450 korun a v ceně je i večeře a pro dvě osoby láhev sektu,“ informovala majitelka hotelu Ivana Kolodějová.

Poslední dva pokoje měli včera ještě volné v horském hotelu Sepetná v Ostravici. „Asi dvacet procent hostů si u nás silvestrovský pobyt zamlouvá už rok předem, hned po předchozím Novém roce,“ konstatoval obchodní manažer hotelu Sepetná Tomáš Otipka. Poslední večer letošního roku tu zpestří dýdžej i živá hudba a hosté si budou moci v rámci vstupenky užívat teplého a studeného rautu i všech nápojů bez omezení. Hosté hotelu mají také volný vstup do relaxačního centra. Pětidenní pobyt od 30. prosince do 4. ledna s programem a polopenzí tu vyjde 7999 korun na osobu.

Osazeno na Silvestra už mají i v restauraci Hotelu Grůň pod lyžařským areálem v Mostech u Jablunkova. Závěr roku tu stráví zhruba 150 zájemců. Srubový hotel má kapacitu 49 míst, všichni hosté se zde ubytovali na pět nocí. „Dalších sto lidí přijde čistě jen na Silvestra,“ řekla Deníku recepční Pavla Kantorová. V programu je živá hudba, latinskoamerické tance, vystoupení travesti skupiny či ohňostroj. Akce je už několik měsíců vyprodána. „Začalo se to objednávat zhruba v polovině roku, nejdříve se přihlásili lidé, kteří tady byli už vloni. Po letních prázdninách už jsme měli akci obsazenou,“ dodala Pavla Kantorová.

JANA RUMIANOVÁ

MAREK CHOLEWA