Zkontrolovat musejí zvláště techniku, bez které se neobejdou. Tohle ovlivnit mohou, aby všechno přes zimu fungovalo tak, jak má. Ovlivnit ovšem nemohou počasí, které jim nebylo v některých minulých sezonách zrovna nakloněno. Přírodního sněhu moc nebylo, takže byli odkázáni na výrobu toho umělého. Pokud ale nejsou mrazy, ani s tím žádné zázraky neuděláte. Proto jim přejme, aby nadcházející sezona nakonec patřila mezi ty vydařenější.

Lyžařský areál bude mít delší sezonu

Malenovice - Lyžařský areál v Malenovicích bude mít novou čtyřsedačkovou lanovku a prodlouží lyžařskou sezonu. Celkové náklady na modernizaci areálu jsou kalkulovány na 33,1 milionů korun.

Společnosti SKI chata Lysá hora pomůže pokrýt část nákladů dotace 14,2 milionů korun. Projekt počítá s pořízením nové čtyřsedačkové lanovky, která nahradí stávající vlek. Bude mít celoroční využití. Prodloužení lyžařské sezony má zajistit pět sněžných děl.

Zlepší se také služby pro lyžaře v podobě servisu, půjčovny a lyžařské školy. Lyžaři se dočkají změn v zimní sezoně 2014/2015. Po schválení příspěvku na projekt nyní proběhne výběr dodavatele, poté realizace. „Modernizace lyžařského areálu v Malenovicích je jedním z devíti projektů cílené podpory turistické infrastruktury v okolí Ostravice, na něž jsme schválili dotaci přes 140 milionů korun. Mezi ukončenými projekty je modernizace lyžařského areálu Gruň a relaxační centrum hotelu Sepetná. Největšími investicemi jsou probíhající rekonstrukce hotelů Freud v Ostravici a Čeladenka v Čeladné," popisuje ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko Kateřina Dostálová.

Cílená pomoc turistickým oblastem v obdobném objemu směřuje také na Jablunkovsko v Beskydech a do Karlovy Studánky a okolních obcí v Jeseníkách. „Turistické atraktivity a doprovodnou infrastrukturu napříč krajem jsme od roku 2007 podpořili dotací téměř 1,3 miliardy korun, další projekty nyní hodnotíme," doplňuje Dostálová.

Vlek v Morávce oproti loňské sezoně nezdraží

Lyžařský areál Sviňorky v Morávce. Morávka - Na zimní sezonu se připravují i v lyžařském areálu Sviňorky v Morávce. Návštěvníky potěší technické úpravy i fakt, že vleky oproti loňsku nezdraží.

Lyžaři mají v areálu k dispozici šest set metrů dlouhou červenou sjezdovku a modrou turistickou sjezdovku o poloviční délce. Lákadlem je i upravená trať pro běžkaře. „Po technické stránce musíme v tomto období připravit vlek a zasněžování. Opravou prochází dřevěná terasa u sjezdovky. Věnujeme se údržbě strojů, prořezávání stromů i instalaci bezpečnostních prvků," uvedl vedoucí lyžařského areálu Bohdan Volný.

Loňská lyžařská sezona trvala déle než ty předchozí, i proto byla návštěvnost o něco vyšší. Návštěvníky může těšit, že zdražování se neplánuje. „Ve všední dny navíc budeme pořádat různé akce, například k celodenní permanentce dostanou lidé jednu zdarma," upřesnil Bohdan Volný.

Ačkoli areál patří mezi ty menší, lyžaři můžou využít takřka kompletního servisu. V areálu se nachází restaurace, půjčovna lyžařského vybavení, dětský vlek i sociální zařízení s vyhřívanými záchody. Zájemci si také můžou domluvit lyžařské kurzy pro děti i dospělé.

Podle vedoucího lyžařského areálu Sviňorky je plusem dobrá dopravní dostupnost lokality. „Z Frýdku-Místku je to sem nějakých šestnáct kilometrů. Přijíždějí také lidé z Ostravy a okolí, ale i z Polska a Slovenska," řekl Bohdan Volný. Provoz sjezdovek v Morávce obvykle začíná v období vánočních svátků, vše ale samozřejmě záleží na počasí.

V Bílé se zaměřili na bezpečnost a přidali ochranné sítě

Lyžařský areál v Bílé. Bílá - V lyžařském areálu v Bílé je příprava na zimu v plném proudu. V jednom z nejznámějších středisek v Beskydech by chtěli navázat na povedenou loňskou sezonu.

Provozovatelé se zaměřili na zvýšení bezpečnosti lyžařů. „Instalovali jsme dvě stě metrů ochranných sítí, které se používají i při závodech Světového poháru. Lyžaře by měly maximálně ochránit. Vyšlo to na milion korun," uvedl vedoucí areálu Jaroslav Vrzgula.
Loňská sezona se podle něj vydařila, na sjezdovkách se jezdilo až do dubna. „Na jaře už lidé moc nelyžují, je to spíš reklamní záležitost. Zima ale byla vyrovnaná, přestože chybělo sluníčko," zhodnotil Jaroslav Vrzgula.

Lyžařský areál je tvořen řadou sjezdových tratí od závodní sjezdovky přes sjezdovky střední obtížnosti až po sjezdovky pro začátečníky a výuku dětí. Součástí areálu je snowpark pro snowboarding. Všechny sjezdovky jsou uměle zasněžovány technickým sněhem, na některých z nich si navíc lyžaři užijí umělé osvětlení. Příznivci běžeckého lyžování mohou využít čtyři upravované běžecké trasy. V areálu návštěvníci najdou půjčovnu lyžařského vybavení i lyžařskou školu.

Ve středisku před zimou zdokonalují vybavení na zasněžování. I proto můžou lyžaři očekávat mírné zdražení krátkodobých skipasů, základní ceník pro dospělé však zůstane stejný. „Sezona obvykle začíná mezi 10. a 20. prosincem, ale jsou i výjimky," poznamenal Jaroslav Vrzgula.

Zasněžovat od listopadu? I to je ve středisku možné

V Mostech u Jablunkova se běžně lyžuje až do jara. Mosty u Jablunkova - Lyžovat se bude nepochybně i v Mostech u Jablunkova, otázka je, kdy se tak stane. Ředitel skiareálu Jaroslav Bojko míní, že ideální podmínky mohou nastat nejdříve na přelomu listopadu a prosince.

„Pro letošní rok sice nepřipravujeme žádnou novinku, ale mohu říct, že ceny jsme neupravovali a zůstanou shodné jako v loňském roce," uvedl minulý týden Jaroslav Bojko. V Mostech budou opět provozovat 3 sjezdovky a 4 vleky. Nyní přichází fáze přípravy strojních zařízení, počátkem listopadu se podle ředitele provede revize a připraví se zasněžovací systémy. Pro začátek sezony platí, že může přijít kdykoli, ale musí to být do vánočních svátků. To je klíčové ve všech beskydských areálech. „Byly roky, že na konci listopadu, případně počátkem prosince, už u nás byly příhodné podmínky, to znamená nějakých minus pět šest stupňů. Takové teploty ale musí vydržet delší dobu. Pokud takové podmínky přijdou, budeme ke konci jedenáctého měsíce zasněžovat. Samozřejmě se ale budeme orientovat podle dlouhodobých předpovědí," shrnul Jaroslav Bojko.

Mostecký skiareál v zimě nabízí tři upravované sjezdovky o celkové délce 2100 metrů. O vydařené sezoně se zde hovoří tehdy, pokud se lyžuje minimálně sto dní. V minulosti se Mostečtí pochlubili tím, že v mrazech jim trvalo zasněžování první ze tří sjezdovek přesně 34 hodin, ale i za méně příznivých podmínek to lze zvládnout za dva až tři dny. Při zasněžování nezáleží jen na teplotě vzduchu, ale důležitými ukazateli jsou vlhkost vzduchu a teplota vody, z níž se umělý sníh vyrábí. Platí přitom, že čím nižší vlhkost, tím lépe. V areálu je obvyklá vlhkost kolem 90 procent a dá se říct, i při pětaosmdesáti procentech je to boj a tak trochu . alchymie. Ideální podmínky jsou prý v Itálii, kde je vlhkost vzduchu 30 až 40 procent, a zasněžování je tam prý „daleko větší hračka".