Beskydský Montmartr organizuje malířský spolek Rosenfeld z.s., jehož je Alexander Mosio předsedou,  ve spolupráci se spolkem pro Faunapark. „Na počest našeho kraje a slavného vršku v Paříži, kde žijí, setkávají se a tvoří umělci,“ říká Alexander Mosio. Inspirací se stal i Polabský Montmartre v Brandýse nad Labem, který organizuje výtvarník Jiří Severa.

„Má to tam úžasnou tvůrčí a neformální atmosféru. A protože závist je závist, tak něco podobného připravíme i pod Beskydami,“ vysvětluje s nadsázkou Alexander Mosio. Už loni udělal na zkoušku nultý ročník. Zúčastnila se asi padesátka umělců a přišla dobrá pětistovka diváků.

Pohoda je známý naturistický kemp s pláží v Ostravě-Antošovicích a na jeho názvu je rozhodně kus pravdy.
Naháči z kraje nedají dopustit na pohodu na Antoškách. A pozor! Nesedat s holou!

„Instalaci ponecháme na fantazii každého umělce, jen řezbáři nebudou moci použít motorové pily. Účast přislíbilo i pár významnějších osobností, ale jmenovat je nebudu, návštěvníci by přišli o překvapení,“ řéká Alexander Mosio. Oslovil mimo jiné základní i střední umělecké školy, aby se se svými žáky do Beskydského Montmartru zapojili. Tvůrci ani veřejnost nebudou ani na prvním oficiálním ročníku nic platit.

Alexander Mosio chystá na 10. září ve Frýdku-Místku unikátní uměleckou sešlost Beskydský Montmartr.Alexander Mosio chystá na 10. září ve Frýdku-Místku unikátní uměleckou sešlost Beskydský Montmartr.Zdroj: se svolením Alexandra Mosia

K TÉMATU

Jaký bude doprovodný program

V sobotu 10. září zpestří setkání umělců ve Fauna Parku i doprovodný program. Podle pořadatele je to výzva pro muzikanty, cirkusáky i jiné baviče, kteří se umí postarat o atmosféru. „Budeme rádi, když se kromě prostého vystavování prací uskuteční také ukázky činností či workshopy,“ podotýká Alrxander Mosio. S ním i jeho tvorbou se mohou zájemci seznámit už ve čtvrtek 30. června, kdy zahájí výstavu obrazů na zámku v Paskově, vernisáž je v 17 hodin.