Tento extrémní závod se už stal legendou a letos napíše své patnácté pokračování. Horský ultramaraton Beskydská sedmička startuje v pátek 30. srpna na třineckém atletickém ovále a skončí po trase 101,5 kilometru v cíli na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm. Trať vede přes nejvyšší beskydské vrcholy.
„Sedmička prošla dramatickým vývojem od prvního ročníku až po ten poslední. Každý rok jsme se snažili přijít s něčím novým a lepším, ale zároveň jsme se snažili posunout v organizačních nedostatcích, které se tu a a tam prostě objevit musí. Každopádně si myslím, že závod zaznamenal největší posun v podpoře závodníků a jejích zázemí,“ říká k vývoji B7 ředitel závodu Libor Uher, který rovnou zavzpomínal na pořadatelsky stěžejní chvíle: „Velkým úspěchem bylo udržení závodu i v krizových letech během covidu, což považuji za velký zázrak. Mnohé jiné akce to nezvládly a zanikly, ale my jsme náročné období přežili, a to díky mimořádnému nasazení všech organizátorů a skvělému přístupu sedmičkové komunity,“ těší ho.
K TÉMATU
Co je Beskydská sedmička?
IMOS Beskydská sedmička (dále jen B7) je oficiální Mistrovství České republiky v horském maratonu jednotlivců a dvojic. Na start se 30. srpna 2024 ve 21:45 hodin v areálu STARS Třinec postaví již tradičně 3000 účastníků. Cílová časomíra na náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm se zastaví přesně po 29 hodinách, tedy neděli 1. září ve 02:45 hodin. Aktuální meteorologická předpověď slibuje letní slunečné počasí přes den až o teplotách atakujících tropických 30 stupňů Celsia a v noci by neměly teploty ani v horách klesnout pod 12 stupňů Celsia.
Nekompromisní beskydský závod, který se stal symbolem vytrvalosti, odhodlání a síly, přitahuje každoročně ty nejodvážnější sportovce nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Konkrétně letos například z Belgie, Německa, Velké Británie, Španělska a tradičně již ze Slovenska a Polska. Letos se jej zúčastní celkem 3 tisícovky závodníků.
Ruku v ruce s tím jde i ekologická zodpovědnost, jedna z pořadatelských priorit s jasnými a viditelnými výsledky. Není běžné, aby se více než 100 kilometrový horský úsek pravidelně uklidil od turistických odpadků či popadaných nebezpečných dřevin dvakrát za rok. „Sedmička prokázala, že hromadná sportovní akce nemusí znamenat ekologickou katastrofu. Každý rok uklízíme trasu závodu před i po akci a snažíme se přispívat k ochraně a údržbě beskydské přírody. Naučili jsme se závod dělat tak, aby po nás nezůstala žádná potopa a naopak mimořádné dlouhý turistický úsek vyčistíme od celoročních odpadků. Podporujeme také další místní projekty,“ připomíná Libor Uher.
Fotogalerie: Beskydská sedmička 2022
Na trase samozřejmě nechybí ani výstup na královnu Beskyd, Lysou horu. Ta je zhruba v polovině délky maratonu. Sedm vrcholů přesahujících nadmořskou výšku 1000 metrů prověří fyzickou i psychickou odolnost tisíce účastníků B7 na trase, která je již čtvrtým rokem stejná. „Tak dlouhou sérii jsme tady ještě neměli. Našla se shoda napříč všemi subjekty, přes které trasa vede. Ať už se jedná o jednu z devíti obcí, Lesy ČR, CHKO Beskydy, Biskupské lesy či soukromé vlastníky pozemků. Děkujeme jim za to,“ doplňuje ředitel závodu.
Limit ke zdolání trati přesahující 100 kilometrů je 29 hodin. Ovšem ti nejrychlejší zvládnou závod za neuvěřitelných 11 hodin. Rekord současné trasy padl při loňském ročníku, kdy ho po fenomenálním výkonu ustanovil Tomáš Maceček na 10 hodin a 58 minut. Rekordmankou mezi ženami je už od roku 2021 Hana Holoubková s časem 13 hodin 35 minut 54 sekund. Vítězem se na B7 se však stává každý, kdo protne pomyslnou cílovou pásku a dostane na krk vydřenou a nesmírně zaslouženou originální pořadatelskou medaili. Vysněného okamžiku se v průměru nedočká třetina startovní listiny.