„V diecézi jsem udělil biřmování desítky, ale zde bylo mé první ve funkci biskupa,“ nechal se slyšet David. Ten do farnosti Morávka – Janovice plánoval návštěvu delší dobu … a nikdo netušil, že se z ní stane jeho první cesta po jmenování hlavou ostravsko-opavské diecéze. 

Nový biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David byl během slavnostní mše uveden do své funkce, pro niž ho vybral papež František, 31. srpna 2023, Ostrava. Arcibiskup a apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo.
Katedrálu v Ostravě zaplnili věřící, papežský nuncius jmenoval nového biskupa

Však to znamenalo pro římské katolíky z této části Beskyd velkou slávu. Sami biřmovanci se na „přijetí pečetě ducha svatého“ podle svých slov chystali už od podzimu.

„Krásné! Silný zážitek,“ uváděli k obřadu Vendula s Liborem, jež jsou mimochodem též nastávající manželé.

Martin David po uvedení do úřadu biskupa sloužil mši a biřmoval ve farnosti Morávka v kostele na Pražmě, 2. 9. 2023.Martin David po uvedení do úřadu biskupa sloužil mši a biřmoval ve farnosti Morávka v kostele na Pražmě, 2. 9. 2023.Zdroj: Deník/Radek Luksza

Náročné to bylo i pro ministranty od oltáře. „Výjimečná příležitost, dosti zajímavé a taky hodně stresující. Lišilo se to tím, že jsme ve scénáři měli rozdělené role a celkově to bylo složitější,“ popisovala Ludmila, která k nim s dalšími dětmi, mladíky či slečnami z farnosti patřila.

Podle mluvčího diecéze Ondřeje Elbela byla návštěva Morávky to, co si biskup Martin vetknul jako jeden ze svých hlavních cílů – být osobně s farníky, trávit s nimi co nejvíce času. Večer pokračoval i do Frýdku-Místku, kde celebroval v mariánské bazilice mši a setkal se s věřícími.

Gírová a okolí po bouřce z posledního srpnového víkendu. Rok 2023.
VIDEO: Obraz zkázy v Beskydech. Je tu plošná kalamita po bouřce

Na neděli nový biskup naplánoval cestu mezinárodní, a to na pouť sv. Melichara Grodeckého v Českém Těšíně a Cieszyně v Polsku. „Událost připomíná rodáka umučeného v roce 1619 a spojuje oba břehy řeky Olše. Přes most jde i průvod na polské straně je mše,“ dodal Elbel.