„Nedoporučujeme túry a vstup do volného terénu kvůli polomům a hrozícím pádům stromů. A to v oblasti trojmezí Česko – Slovensko – Polsko a následujících hraničních hřebenů Bahenec – Čantoryja, Kohůtka – Kasárna, Kasárna – Bílý Kříž, Bílý Kříž – Velký Polom,“ upozorňují z Horské služby v Beskydech. Daná výstraha platí také pro přístupové cesty do uvedených lokalit.

Bukovecký Hraničář po osudné bouřce, 30. 8. 2023
Bukovec zachraňuje svůj symbol. Pět set let starý jilm přelomila bouřka

„Bouřka nejvíc zasáhla okolí osady Sčente, kde les po pár místech téměř vymizel. Cesta z Polanky přes Gírovou i na Hrčavu ale takto zasažená není. Stromy jsou odklízené, je přístupná, Horská služba ale vyhlásila omezení pohybu pro turisty,“ popisují horalé z oblasti Gírové.

Čtěte také

Takové jsou ceny menu ve Frýdku-Místku. Oběd pod 150 korun není problém

Plzeň i Radegast nad zlato? Prazdroj od podzimu chystá další zdražení piva

Doma už ne. Kuřáci z Frýdecko-Místecka jezdí pro levné cigarety do Polska

VIDEO: V domě na Frýdecko-Místecku explodovaly baterie. Výbuch zranil obyvatele

Přímo na tomto vrchu komentuje situaci Marie Malyjurková z horské chaty: „Kromě létajících deštníků a květináčů jsme na Gírové měli obrovské štěstí a jsme bez větších škod. Vystrašení turisté se u nás v čase bouřky ukrývali do večerních hodin, a i když jsme byli celou dobu bez proudu, všechno jsme zvládli. Také ubytovaní dorazili v pořádku a další bouřku s námi přečkali. A hodně nás bolí pohled na zbídačený les.“

Záchranáři ZZS MSK ve středu 30. srpna na frýdecko-místecké základně ocenili za poskytnutí pomoci osmiletého Vojtu a jeho maminku.
Osmiletý Vojta s maminkou pomohli ženě, která zkolabovala ve Frýdku-Místku

Jen ve státních lesech na Jablunkovsu poškodila bouře a vichřice asi třicet tisíc kubíků dříví, jak říká mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. „Ve dvou oblastech – na Gírové a v lesích na masivu Velký Polom – je kalamita soustředěná, tedy plošná, a nejde pouze o jednotlivé stromy. Se zpracováním dříví jsme začali okamžitě, když nejdříve uvolňujeme lesní cesty, což bychom chtěli dokončit do pátku. Do týdne taky upřesníme celkový objem škod. Polomy zpracujeme do začátku zimy,“ upřesňuje.

I správci lesů upozorňují na riziko, které teď při vstupu do terénu v Beskydech zasaženého živly hrozí – vždyť vyvrácené, zlomené a nalomené stromy či velké větve dopadávají i za bezvětří!