Dosavadní jehličnaté smrkové monokultury doplní více listnatých stromů. „Zpracováno máme z polomů momentálně asi pětadvacet tisíc kubíků dřevní hmoty z odhadovaných pětatřiceti tisíc. Ukazuje se totiž, že i zdánlivě dobré stromy mají prasklé kmeny či vyvrácené kořeny, a jak dřevorubec pokácí další strom vedle, tak spadnou za ním,“ popisuje Martin Konvičný z Biskupských lesů.

Selfie-point je pod sídlištěm Sosna a nemocnicí, výhled na západ na centrum Třince umocňuje Javorový v pozadí, 30. 10. 2023.
Selfie-point nad Třincem je v kurzu. Výhled na Javorový si lidé pochvalují

Na odstraňování následků kalamity pro církevní správce porostů v katastru Bílé na česko-slovenské hranici pracuje na čtyřicet lidí – s víceúčelovými dřevorubeckými stroji harvestory, traktory, ale taktéž motorovými ručními pilami a koňmi. „Postupují od lesních cest, kde je to nejlépe dostupné a zpracovatelné,“ líčí správce.

Za skoro vyčištěná místa považuje ty u hlavní cesty na Konečnou k hranici, dále oblasti Maxova klauzu (nádrže na plavení dřeva) či Hranečníku. „Obnova? Je to různé, vítr si nevybíral, poškodil nám porosty dvacet i sto dvacet let staré. Někde na dvou hektarech lehl celý les, popadalo to jako sirky,“ konstatuje Konvičný.

Kavárny ve Frýdku-Místku, koláž.
FOTO, VIDEO: Kam ve Frýdku-Místku na dobré kafe? Toto je TOP 6 kaváren ve městě

Mladší porosty, které byly takzvaně „podrostlé“ se podle něj budou víceméně jen dosazovat. Holiny musí správci vyměřit a kompletně zalesňovat, což může trvat pět až deset let. „Využijeme k tomu také listnaté meliorační a zpevňující dřeviny, třeba javory nebo buky. V nových lesích jich bude pětadvacet procent,“ dodává.

Že ani na opačné straně Beskyd to nebude po „oživení“ vypadat, jako jsou lidé zvyklí, potvrzuje správce Oldřich Gajdušek za Lesů ČR: „Místo dnešních smrkových monokultur budeme mít smíšené lesy stabilnější proti povětrnostním podmínkám, ale rovněž škůdcům. V nižších partiích vysadíme například i duby či lípy.“

Padají další narušené stromy

Polomy po obou stranách Jablunkovského průsmyku mají v této době zpracovány asi od čtyřiceti (vrch Motyčonka nad hranicí se Slovenskem) po šedesát procent (cesta na Hrčavu a k Trojmezí). „Nejhorší situace byla v lokalitě Velkého Polomu. Celkem bude z kalamity asi pětačtyřicet tisíc kubíků,“ uvádí Gajdušek.

Exit č. 40 na Hrabovou k průmyslové zóně a na Šenov není od dálnice D56 ve směru z Frýdku-Místku na Ostravu průjezdný.
Na Šenov a Hrabovou neprojedete. Bude to rychlá oprava, zní z ŘSD

V gorolské části Beskyd jede sedm harvestorových uzlů – včetně lanovkových harvestorů – a pochopitelně tady probíhá i klasická dřevorubecká práce. „V nejvyšších partiích se už dočišťuje a tam, kde se nedostala mechanizace, nastupují lidé s koňmi,“ pokračuje lesní správce s tím, že nyní je to též o boji s přírodou.

Větry totiž i tady shazují další narušené stromy a podzimní deště podmáčejí terén, ve kterém padají další kmeny a dřevorubci mají zlé podmínky. „Děláme maximum, abychom toho stihli do zimy co nejvíce. A obnova? Hodně jí bude přirozené semenáčkama, které tam nalétaly. Jinde dolesníme uměle,“ dodává Gajdušek.