„Vypravil jsem se vlakem do Kunčic pod Ondřejníkem. Všiml jsem si na obloze něčeho, co mi na první pohled připadalo jako vertikální duha. Pak z toho najednou bylo slunce se dvěma menšími slunci po stranách. Vzpomněl jsem si, že jsem to viděl kdysi na internetu, ale v reálu nikdy předtím,“ popsal turista, který jev vyfotil mobilem. Že mohl zkusit spustit video, na to si vzpomněl až dodatečně. A pozdě.

„Ten jev tam byl docela dlouho, snad hodinu. Ani netuším, jak je to vzácné,“ pokrčil rameny Alex Durický.

Koláž, Mirai Navrátil a Gevorg Avetisjan.
Marlenka poskytla areál pro FM City Fest. Koncert kapely Mirai nedostane. Proč?

„Boční slunce? To je jeden z mnoha halových jevů – optických úkazů vytvořených odrazem, lomem či difrakcí slunečních, respektive měsíčních paprsků vlivem ledových krystalků. Ty vznikají v atmosféře Země,“ vysvětlil úkaz, jemuž se říká také Parhelium nebo Sundog, Martin Vilášek z Planetária Ostrava. Jedná se o jasnou skvrnu na nebi vedle Slunce, která se ukazuje ve dvojici s podobnou skvrnou na opačné straně.

Paslunce je možné podle astronoma pozorovat v oblačnostech typu cirrus nebo cirostratus ve výškách od šesti do jedenácti kilometrů.

Historický a památkově chráněný dům č.p. 52 na Zámeckém náměstí ve Frýdku, 10. 1. 2024.
Opravené náměstí ve Frýdku-Místku hyzdí ruina památkově chráněného domu

„Jsou to mlhavé řasovité mraky, které vidíme na obloze například v létě před příchodem studené fronty. Tyto mraky jsou tvořeny drobnými ledovými krystalky různých tvarů, šestibokými destičkami, hranolky a podobně, na nichž dochází k odrazu a lomu slunečního světla. Právě tak se vytváří okolo Slunce takzvané malé halo, které má kruhový tvar a může mít duhové zbarvení. K tomuto kruhu po stranách doléhají boční slunce, jak jsou zachycena na fotografiích čtenáře,“ objasnil Martin Vilášek.

Připomněl, že halových jevů existuje více než dvě stě a lze je vidět i v zimním období, když vítr zvíří ledové krystalky sněhu. Jen si toho člověk musí všimnout. „Úkaz bývá viditelný ve směru ke Slunci, které je dobré si zastínit třeba rukou, aby byl jev pro lidský zrak výraznější,“ dodal Martin Vilášek.