„I když máme na startovní listině skoro sedm set jmen, rozhodně to nebude znamenat, že se v jeden moment všichni závodníci ocitnou na trase. Startují nejen jednotlivci, ale i dvojice – z nichž jeden vždy zdolává dvanáct a půl kilometru dlouhý okruh s převýšením sedmi set čtyřiceti metrů a druhý odpočívá,“ přiblížil pro Deník za organizátory Adam Knesl.

Extrémní vytrvalostní běh či pochod (podle zdatnosti účastníků) na čtyřiadvacet hodin povede výhradně po turistických stezkách až na vrchol královny moravskoslezských Beskyd. Jen úvodní kolo bude z Ostravice, ostatní pak od Sepetné. Výstup pro účastníky kopíruje po červené značce asi nejoblíbenější trasu Bezručův výplaz, ovšem s tím, že před vrcholem uhýbá dolů na modrou a pak míří vzhůru po severní sjezdovce. Dolů vede závodní trať po červené na Lukšinec a odtud po zelené na Albínovo náměstí, kde se napojí na modrou turistickou značku k Sepetné.

Panoramatická Stezka Valaška pod vrcholem Tanečnice na Pustevnách v Beskydech dne 18. února 2020.
Půjdete letos? Dobročinná výzva 32 vrcholů Beskyd startuje, o co přesně jde

Zkratky pro cesty na Lysou, ty budou mít závodníci zapovězené. „Bude tam zvýšený pohyb, ale nijak extrémně, jak se může na první pohled zdát. Těch, kdo chodí LH 24 nonstop, je úzká špička, dejme tomu, nižší desítky účastníků,“ vysvětluje Adam Knesl. Vůbec se neobává, že by vytrvalci obsazovali místa v chatách s občerstvením nahoře, vše s kompletním zázemím budou mít k dispozici na Sepetné. Naprostá většina závodníků si tam dává pauzu, relaxuje, občerstvuje se, spí.

Organizace akce vrcholí

„Organizace probíhá několik týdnů před závodem samotným, teď vrcholí. Ve startovní listině je několik posledních jednotek volných míst,“ podotýká Knesl s tím, že na místě konání závodu, který startuje v sobotu 27. ledna, nebude možné se přihlásit. Vše vypukne úderem desáté hodiny na Ostravici, pak se závod přesune na Sepetnou, kde také následující den v deset hodin skončí. Vyhlášení se uskuteční v neděli 28. ledna v poledne u pily ve Wood Aréně.

V nadmořské výšce 1323 metrů momentálně leží osmdesáticentimetrová vrstva sněhu a meteorologové na závodní víkend předpokládají pro Lysou horu srážky sněhové i dešťové. Počasí o to více prověří kondici účastníků LH 24.

Protestní akce zemědělců Moravskoslezského kraje, 23. ledna 2024, Horní Tošanovice.
Traktory v ulicích tří okresů! Farmáři volali po změně zemědělské politiky

„Rok od roku sledujeme, že změny klimatu mají vliv i na výšku sněhu na horách, avšak máme z minulých ročníků potvrzené, že na konci ledna panují na Lysé ideální podmínky,“ tvrdí ředitel akce Libor Uher.

Pokud jde o výkony na LH 24, očekává se letos pokus o hattrick. Tedy třetí vítězství Tomáše Štveráka ze Zubří a držitele traťového rekordu za sebou. „Vloni absolvoval třináct okruhů, tedy neuvěřitelnou porci sto šedesáti kilometrů s celkovým převýšením deseti tisíc metrů,“ dodává Libor Uher.