Do Starých Hamrů dorazil i Jiří Franc z Orlických hor, který se již zúčastnil mnoha různých mistrovství. Do historického lyžování se zamiloval v Rakousku, kde s partou známých poprvé viděl závody na historických lyžích.

„Tak jsme začali pátrat po půdách, abychom našli něco, na čem bychom se takových závodů mohli zúčastnit,“ řekl Deníku a pokračoval: „A tím začala naše pouť. A už do toho přicházejí i naše děti.“

Fotografie z vyproštění autobusu ve Staré Vsi u Bilovce.
OBRAZEM: Čerstvá sněhová nadílka zkomplikovala dopravu na Moravě a ve Slezsku

Mezinárodní mistrovství ČR v historickém lyžování se v Beskydech konalo podruhé. Poprvé to bylo v roce 2020 v Mostech u Jablunkova.

„Mistrovství založili naši kamarádi z Orlických hor,“ řekla Deníku Karin Razsková ze Spolku Elegant Ostrava, který byl spoluorganizátorem sobotního setkání.

„Jsou to jasankáři, kteří založili nejen toto mistrovství. Obnovili také staré řemeslo – výrobu historických lyží. Na nich dělají výpravy po zajímavých místech, například na Balkán, za polární kruh a podobně,“ dodala Raszková.

Dvojice vlčáků zablokovala dopravu v klimkovickém tunelu.
Pozdvižení v Ostravě: dvojice vlčáků zablokovala dopravu v klimkovickém tunelu

Lyžnický sport má velkou tradici zejména v Krkonoších, Krušných horách a Orlických horách. „U nás v Beskydech bohužel zatím takovou tradici nemá. Proto se snažíme tuto tradici k nám dostat,“ řekla Raszková.