„Veškerá technika je v terénu a udržuje sjízdnost. Silnice v okrese sjízdné jsou, ale řidiči se přesto musí přizpůsobovat stavu i daným podmínkám,“ řekl Marek Melichárek, technicko-provozní náměstek krajských cestářů z Frýdeckomístecka. Za nejsložitější označil situaci v horách, kde se nesolí, ale sype drtí kamení.

Na jedničku to měli zvládnuté například na silnici I/56 (ve správě Ředitelství silnic a dálnic ČR) mezi Frýdlantem a Ostravicí. Výše už to začínalo být horší. Samozřejmě opět začal mezi Ostravicí a Bílou platit zákaz vjezdu nákladních automobilů s hmotností nad dvanáct tun. Ne vždy byl ovšem dodržován.

Pohřeb mladého varhaníka z Bašky který byl zavražděn, 12. prosince 2022.
Poslední rozloučení s varhaníkem. Smuteční hosté se do kostela v Bašce nevešli

„Prubnu to…“ tvrdil šofér u kamionu se zahraniční (ukrajinskou či polskou) značkou, která nešla kvůli nánosu sněhu rozeznat, před nádražím v Ostravici. Nasazoval řetězy, ale stejně měl smůlu – na benzince za obcí už čekala policejní hlídka. Jemu podobné stavěla a vracela zpět! Neobešlo se to ani bez pokut.

„Komunikace byly na většině míst sjízdné, samozřejmě za vysoké opatrnosti. Nabádáme řidiče, aby přizpůsobovali jízdu současným klimatickým podmínkám a zejména pak stavu a povrchu vozovky,“ uvedla policejní mluvčí Kateřina Kubzová. S tím, že od rána bylo na Frýdeckomístecku na třicet nehod.

Zimní počasí, 12. prosince 2022, Baška.
VIDEO: Sníh i v pondělí komplikuje dopravu na silnicích Moravskoslezského kraje

Například před sedmou hodinou na silnici I/11 u železniční stanice Hrádek u Jablunkova nabouraly dvě nákladní a jedno osobní auto. O kus dál v Návsí se také bouralo.

„Podle předběžných informací řidič nákladního vozidla jedoucího směrem na Slovensko dostal smyk a s návěsem zablokoval napříč komunikaci v obou směrech. Za ním jedoucí řidič osobního automobilu již nedobrzdil a došlo ke střetu. Současně do vozidla blokujícího silnici narazil řidič protijedoucího nákladního vozidla,“ popsala Kubzová.

Je libo penis, průdušnici tracheu, ocas nebo ucho? Takový sortiment by na adventních trzích asi nikdo nečekal.
VIDEO: Prodej penisů na adventních trzích na Bruntálsku budil pozornost

Při nehodě utrpěl zranění jeden z řidičů, skončil v péči záchranářů. Na místě zasahovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému. „Komunikace byla v obou směrech uzavřená a dopravu policisté odkláněli po staré cestě,“ doplnila mluvčí.

„Podle meteorologů měli ráno na Lysé hoře třiačtyřicet centimetrů sněhu. Frýdlant, tam bylo okolo dvaceti a u nás v obci pětadvacet centimetrů prašanu,“ konstatoval Tomáš Kubačák, starosta Bílé a zároveň člen Horské služby. Zimní úrazy hlášeny neměl, prý je to tím, že v provozu byl zatím jen Ski Malenovice. Jižní část skiareálu v Bílé otevře ve středu, severní v pátek.