Podle hlášení dopravních informací Ředitelství silnic a dálnic ČR z pátečních ranních hodin byly na Frýdeckomístecku silnice II. i III. třídy v její správě kryté „ujetou vrstvou nového sněhu“ a ošetřovaly se inertně. Beskydy ve vyšších polohách hlásily totéž s posypem. „Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností,“ upozornili cestáři s tím, že dohlednost snižoval vliv sněhových srážek. Na teploměru bylo minus dva, vanul vítr.

Nechoďte na hřebenové tůry

Horská služba v Beskydech vydala výzvu, že by se turisté neměli vydávat na hřebenové túry: „Nedporučujeme! Vlivem silného větru se na hřebenech vytvořily sněhové jazyky a závěje!“

Meteorologové odhadli, že během pátku může v kraji napadnout pět až deset centimetrů nového sněhu a na jihovýchodě regionu nevyloučili ojediněle ani ledovky. Lysá hora byla 15. prosince v 7 hodin ráno zasypána dvaasedmdesáti centimetry sněhu (za noc ho od 23 hodin napadlo okolo šesti centimetrů).

Termostatická, termoregulační hlavice, 14. prosince 2022, Ostrava.
Ve Frýdku-Místku pláčou nad novými zálohami Heimstadenu. Cena tepla letí vzhůru

Marek Melichárek, technicko-provozní náměstek Správy silnic Moravskoslezského kraje oznámil, že na Frýdeckomístecku nebyly žádné silnice dvojky a trojky kvůli sněhu uzavřeny. "Průměrně napadlo do sedmi centimetrů," konstatoval s tím, že veškerá technika vyrazila do terénu. 

Radarové údaje, jak náměstek poznamenal, nasvědčovaly, že by po poledni mohlo chumelení ustávat. Policejní hlídka za benzinkou na Ostravici směrem na Staré Hamry zůstala na svém místě, nadále obrací kamiony nad dvanáct tun, které se pokoušejí porušit zákaz a jet jižním směrem po silnici I/56.

"Problém je i v tom, že se kvůli chybějící výjimce v chráněné krajinné oblasti nesolí estakáda vedoucí nahoru na hráz," upozornila starostka Pavlína Stankayová. Obec, jak podotkla, situaci zvládá … byť i tady pod Lysou horou tolik sněhu nejméně čtyři roky nepamatovali.

Problémy mají i vlaky, sledujte aktuální info 

Z důvodu silného sněžení a vzhledem k výstrahám ČHMÚ před sněhem a silnými mrazy, prosíme cestující, aby při cestách vlakem sledovali aktuální informace o provozu na železnici," uvedla v pátek mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Aktuální situaci mohou cestující sledovat na webu Českých drah v tomto internetovém odkazu, nebo v mobilní aplikaci Můj vlak.

"České dráhy v souvislosti s počasím evidují mimořádné události především na severu Moravy, kde byl od ranních hodin kvůli pádu stromu na trať přerušen provoz mezi Slovenskem a ČR na trati č. 320 v úseku Mosty u Jablunkova – Čadca. ČD v tomto úseku zavedly náhradní autobusovou dopravu, provoz byl okolo 10. hodiny obnoven. K další mimořádné událost došlo napíklad na trati 317 v úseku Kravaře ve Slezsku – Chuchelná, a to z důvodu pádu stromu na trať, několik osobních vlaků bylo odřeknuto," doplnila mluvčí.