„I dříve jsme bývali jedni z prvních. Výzdoba se obvykle rozzáří už v pátek před první adventní nedělí. Letos to vyšlo tak, že elektrikáři, kteří mají na starosti veřejné osvětlení, zapnuli při jednom i výzdobu,“ vysvětlila Deníku starostka Krmelína Yveta Kovalčíková.

Ve vesnici na Frýdeckomístecku s asi 2300 obyvateli, která hraničí s ostravskou aglomerací, jsou lidé na své prvenství pyšní. Podle starostky není třítýdenní spotřeba elektřiny navíc pro obecní pokladnu velkou zátěží. „Veřejné osvětlení jsme vyměnili díky dotaci. Moderní zdroje jsou ve srovnání s dřívějšími o třicet až čtyřicet procent úspornější. Sto světel jsme v Krmelíně přidali,“ zmínila.

Instalace vánoční výzdoby, Frýdek-Místek, listopad 2023.
Vánoce ve Frýdku-Místku. Město už zdobí ulice, výzdobu chce ozvláštnit

Vánoční výzdobu v Krmelíně namontovala specializovaná firma hlavně na sloupy v centru. Okolo kruhového objezdu a pak do ulic, kam se větví – Kostelní, Paskovské, Brušperské i Ostravské.

Krmelín se chystá na slavnostní rozsvícení obecního vánočního stromku, a to už v pátek 1. prosince. „Lašský král dorazí zazpívat koledy, děti ze školky i školy budou mít vystoupení a unie rodičů zve na čaj i svařené víno. Bočkova pekárna zajišťuje občerstvení, bude minijarmark,“ zve starostka Yveta Kovalčíková. Program začne v 17 hodin.

Takto se na Vánoce chystá Morávka

Také obec Morávka má už vánoční výzdobu, a to i v údolích. Katastr obce patří v Beskydech k těm největším, celkově je rozlehlejší než například Třinec. Morávka nechala vyzdobit nejen střed obce a všech deset autobusových zastávek, ale i údolí - Vlaské, Lipové, Lúčka. „Výzdoba je především tam, kde jsou rodiny s dětmi. Ty se předem samy upomínají, že chtějí v blízkosti bydliště na sloupech vločky,“ vysvětlila starostka Gabriela Daňková.

Stavba zázemí pro turisty u nového záchytného parkoviště v Trojanovicích, listopad 2023.
VIDEO: Zázemí pro návštěvníky Pusteven. Brzy bude hotovo, i pro karavany

Vánoční ozdoby se v Morávce rozsvítí v pátek 8. prosince v 16 hodin. „Přijďte přivítat zimu a naladit se na radostný čas adventu, setkat se s přáteli a poklábosit se sousedy. V areálu školy bude vystoupení dětí, dorazí Mikuláš a nebude chybět vánoční jarmark,“ vzkazuje vedení obecního úřadu, před nímž se bude tyčit vánoční stromek. Poprvé i se sněhovými „kapkami“, které doplní světelné řetězy.

A před prodejnou zdejší Jednoty se objeví ještě jedna novinka, a to v podobě vánočního betléma, který začal vyřezávat jeden z místních. „Je větší, přiměřený venkovnímu prostoru. Zatím jen s Pannou Marií, Josefem a Ježíškem, ale v dalších letech budou přibývat další postavy a zvířata,“ uzavřela starostka Morávky.