Jedním z podobných případů byl i výjezd k páru mladých lidí, který špatně odbočil při sestupu do údolí. Oba se ocitli v hlubokém sběhu, vyčerpaní a vůbec nevěděli, jak dál.

„Vybavení ovšem neměli ani tak do hor, jako spíš na vycházku do města. Především obuv, sice sportovní, ale nanejvýš na procházku zámeckým parkem. Podobný případ jsme pak řešili na hřebenech, kde do rozměklého sněhu v nočních hodinách zapadl mladík s přítelkyní v šestém měsíci těhotenství,“ popsal dění v pohoří Pavel Masopust, zasahující člen Horské služby Beskydy s tím, že slečna měla dokonce dámskou kabelku.

Zimní výstup na Lysou horu v Beskydech. 7. února 2021.
VIDEO: Královna Beskyd v zimě? Podívejte se na Lysou horu pod pořádným sněhem

Cesty jsou stále zledovatělé

V posledních dnech je v údolních partiích větší zima a cesty jsou zcela zledovatělé. Naopak ve vyšších partiích hor je slunečno a hluboký sníh je již rozměklý. „Pak se lehce přihodí to, co se stalo mladé rodině s dvěma malými dětmi, opět v nedostatečném oblečení a obutí. Vydali se mimo značené cesty, bořili se do rozměklého sněhu a děti se zcela vyčerpaly, takže jsme je museli najít a náročným terénem transportovat do bezpečí,“ uvedl Pavel Masopust.

Vybavte se dostatečně

I v dalších částech Beskyd měli záchranáři plné ruce práce. „Včera jsme zasahovali u paní ve středním věku, kterou postihly během výletu mohutné křeče z nedostatku hořčíku v krvi. A ve chvíli, kdy jsme jí předávali rodině, ohlásili nám zdravotní potíže u jiné starší paní. U ní byl ovšem problém v tom, že pozemní transport by znamenal značný problém a zdržení, takže jí nakonec z hor do nemocnice převezl vrtulník Letecké záchranné služby,“ řekl k dění v Beskydech Marcel Svoboda, zasahující záchranář HS.

Záchranáři Horské služby Beskydy mají kvůli lidem stále dost práce.Záchranáři Horské služby Beskydy mají kvůli lidem stále dost práce.Zdroj: HS Beskydy

Velká část případů, které členové Horské služby v těchto dnech museli řešit, byla zaviněna nedostatečným vybavením a neznalostí bezpečného pohybu v horách.

„Znovu a znovu, přes naše častá a důrazná varování, se do pohoří vydávají lidé v oblečení, které je vhodné maximálně k návštěvě obchodního centra. Neuvědomují si, že ani Horská služba nedokáže být u jejich problému okamžitě a záchrana je často časově náročná a transport obtížný,“ varoval návštěvníky Beskyd náčelník zdejší HS Radan Jaškovský.