Není ale sníh, a tak spíše než počet šelem jen zjistí, kde se zvířata pohybují. Novinářům to v místě migračního území šelem v Ostravici na Frýdecko-Místecku řekli zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) a Hnutí Duha Šelmy.

"Každý jedinec, každá změna znamená docela výrazný pokles v populaci. Největší úmrtnost zvířat je přes zimu," řekl ředitel Regionálního pracoviště Moravskoslezského AOPK František Jaskula. V Beskydech se podle něj pohybují čtyři vlčí smečky. "Vzhledem k velikosti teritorií těch zvířat nemůžeme říct, že jsou to beskydští vlci. Jsou to vlci, kteří přecházejí na slovenskou stranu," řekl Jaskula.

Okolo žermanické přehrady budují okružní cyklostezku, 8. 2. 2024.
Okolo Žermanické přehrady staví okružní cyklostezku, teď se kácí stromy

Mapování velkých šelem se letos koná počtyřicáté a je podle Jaskuly velmi důležitou studnicí informací pro to, jak se chovat v praxi. Šelmy například často zahynou při překračování rušných silnic na takzvaných migračních koridorech.

"Zvířata mají trasy, které využívají raději než jiné, protože je tam navádí tvar terénu, jsou tam lesní porosty anebo jsou tady poslední oblasti, kudy mohou procházet mezi horskými celky. A my ta území potřebujeme zmapovat a dostat třeba do územních plánů, aby nedošlo k jejich zastavění, aby tam nevyrostly ploty, aby při stavbě komunikací se tam neudělalo nějaké opatření, které tu průchodnost krajiny omezí nebo úplně zničí," řekl Jaskula.

Naplánováno šedesát tras

Ochranáři zjistili, že problémová místa jsou přímo v Beskydech i ve volné krajině, kde se Beskydy napojují na slovenská pohoří. Jedno z takových míst je i u přehrady Šance. "Průchod z Lysé hory na Smrk je v podstatě blokovaný vodní plochou a silně využívanou, frekventovanou komunikací," řekl Jaskula. Právě na silnici I/56 tam v minulosti auto srazilo rysa.

Michal Bojda z Hnutí Duha Šelmy řekl, že sčítání šelem se uskuteční nejenom na území CHKO Beskydy, ale i v CHKO Bílé Karpaty a CHKO Kysuce na slovenské straně pohoří. Jenom na moravské straně CHKO Beskydy je naplánováno zhruba 60 tras.

Řidiči byli pod vlivem návykových látek.
Policisté na Třinecku stavěli dvakrát totéž auto. Oba řidič byli pod vlivem drog

"Výhoda této akce je, že během krátké doby projdeme celé území o rozloze zhruba 2000 kilometrů čtverečních. Vzhledem k tomu, že sníh v podstatě v celých Beskydech není, tak nebude možné zjistit moc početnost šelem, ale na základě nalezení pobytových znaků, jako je třeba trus od vlků, od rysů, nebo případně stopy v blátě, můžeme zjistit, kde se šelmy pohybují. Početnost nám spíše prozradí dlouhodobý monitoring na základě fotopastí, které využíváme během celého roku," řekl Bojda.

Fotopastí jsou v Beskydech desítky. Jedna z nich například loni zachytila rysici Evu se třemi mláďaty, aktuálně ale Eva pečuje už jen o dvě. Třetím mládětem byla samička, kterou v prosinci našli lidé na zahradě v Dobré a později uhynula v záchranné stanici v Bartošovicích.

Jiří Labuda z Hnutí Duha Šelmy řekl, že letos skončí dvouletý projekt Aktivně po stopách velkých šelem, jehož cílem bylo vyvracení pověr a fám týkajících se šelem. "Vyšla v rámci toho projektu publikace Velké šelmy - Pověry, obavy a fakta, ve které se snažíme vyvracet spoustu těch polopravd," řekl Labuda. Zájemci si publikaci mohou zdarma stáhnout z internetových stránek www.selmy.cz.