„Kdybych začal zvonit dříve nebo se zpozdil, sousedé by si mohli říci, že jsem se opil,“ vysvětluje Václav Pajurek, který žije na polosamotě nad Zlatníkem s devadesátiletou maminkou Františkou. O té se traduje, že vyzváněla od nepaměti a skončila až po osmdesátce. Její syn v tom pokračuje. Na penzi se odstěhoval z Frýdku-Místku do domečku v Krásné.

„Zvonička tady stála odedávna, já ji jen zgruntu opravil,“ říká Václav Pajurek, který si na vyzvánění nastavuje mobil i klasického budíka. Při obstarávání prací okolo domu a péči o maminku by se mohlo stát, že na svou povinnost zapomněl. A to by nerad.

Jaká bude nová cyklostezka?
Nová cyklostezka do Beskyd propojí Nošovice a Morávku

„Zvoním také umíráčky. Když je to muž, zvoní se třikrát po deset minut s přestávkami. Když žena, dvakrát po deset minut a u dítěte celou dobu,“ vysvětluje Pajurek. Časy smutného vyzvánění prý ale zkracuje přibližně na polovinu. Tahání za provaz je totiž fyzicky náročné a je také třeba držet rytmus.

V Krásné stojí zvonice také před turistickou základnou u silnice 48414 z Pražma na Frýdlantem nad Ostravicí. O pravidelné odbíjení se tu starají moderní technologie. Zvon je původní, ale zchátralá konstrukce byla nahrazena novou.

„Obnovená zvonička na dolním konci Krásné je opravdu krásná,“ hodnotí projekt Zdeňka Lišky a Václava Kociána ze studia Klar starosta Antonín Tulach. Upozorňuje, že interiér zvoničky je v noci osvětlen tak, aby čelním žebrováním vystupuovala silueta kříže. A světlo procházející skrze žebrování vytváří i jakési paprsky „božího oka“.

Dvaatřicátý ročník Lašské polarni expedycije. 26. února 2023 na Čeladné.
OBRAZEM: Z Čeladné v neděli vyrazila Ĺašska polarni expedycija

V beskydské obci Krásná, která má asi sedm stovek obyvatel a obdobný počet rekreačních chat a chalup, mají však zvoničky celkem čtyři. Kromě dvou jmenovaných také jednu soukromou a jednu obecní. A pátou má v plánu postavit Petr Mikeska, jenž provozuje ski-areál Zlatník.

„Svatbu na úřadě nechci, do kostela by mne asi nepustili, tak se budeme s mou nastávající brát pod naší vlastní zvoničkou,“ usmívá se Petr Mikeska. V projektu počítá s přibližně čtyřmetrovou konstrukcí, základnami budou dva beskydské duby z pod Trávného pojmenované Ondráš a Matúš. Sloupy mají zdobit i vyřezávané podoby těchto zbojníků.