Přísnější hygienické předpisy, zastaralé zařízení, výhrady ekologů, zásobování vodou, stejně jako odpady a chybějící čističky jsou pro některá zařízení otázkou existence.
Moravskoslezská sekce Klubu českých turistů vyhlásila akce na záchranu horských hřebenových chat, které by měly v budoucnu sloužit v rámci evropského projektu turistických cest. Je proto třeba vytipovat společnou problematiku a společně se státními orgány, orgány ŽP najít společnou cestu k záchraně těchto objektů, ať už jsou v majetku KČT, fyzických osob, nebo podniků.
Turistické chaty vznikaly v době rozmachu turistiky v Evropě na přelomu 19. a 20. století a mnohé jsou stavebními unikáty, připomeňme třeba Jurkovičovy stavby na Pustevnách. Jenom v oblasti Beskyd se jedná přibližně o 30 objektů, dalších víc než 15 zcela zaniklo, většinou příčinou požárů. Připomeňme si třeba Lysou horu, Masarykovou chatu, Solárku a především požár Sokolské chaty v březnu 1981, který si vyžádal 8 obětí.
Jestliže se podíváme k sousedům třeba do Rakouska, nebo kousek dál do italských Dolomitů, tam všude provoz těchto zařízení bezvadně funguje. Záleží také na každém z nás, jak se budeme v horách chovat a chránit tato velice potřebná zařízení.
(jk)