Tyto speciální autobusové linky pro lyžaře jezdí od 25. prosince z Ostravy do Jeseníků na Ovčárnu a do Beskyd s konečnou zastávkou na Hutisku-Solanci. Do Beskyd jezdí z Ostravy skibus každý den, do Jeseníků jen o víkendech. V těchto dnech jsou však skibusy téměř prázdné, protože sníh na horách taje a lyžařské areály omezují svůj provoz.

„Čím je nižší zájem o využití lyžařských areálů, tím je nižší i zájem o využití skibusů,“ uvedl asistent obchodního ředitele společnosti Connex Morava Michal Pastrňák. Firma ale zatím nechce letošní sezonu skibusů hodnotit, protože ještě neskončila. „V prosinci to bylo velice dobré. Ty autobusy byly téměř plně obsazené. Teď je to horší. Sezona se vždycky vyhodnocuje až po jejím uplynutí. Nyní je to ještě předčasné, protože může být špatných čtrnáct dnů, a pak může v únoru napadnou sníh, a zase se to zlepší,“ dodal Pastrnák.

Velmi slabá byla loňská sezona, kdy nebyl téměř žádný sníh. Skibus do Jeseníků má nyní druhou sezonu. Do Beskyd jezdí o dva roky déle. Skibus na Ovčárnu bude jezdit také během jarních prázdnin. Další skibus jezdí například z Nového Jičína do Beskyd na Bílou a do Makova. Skibusy vyjíždějí z Ostravy na hory v ranních hodinách a zpátky se vracejí v podvečer.

Například jízdenka z Ostravy-Poruby do Karlova v Jeseníkách stojí 83 korun. Cestující si v těchto autobusech připlatí za přepravu lyží šest korun, pokud je trasa do padesáti kilometrů, nad padesát kilometrů pak zaplatí za převoz lyží deset korun. Přeprava jednoho dítěte ve věku do šesti let v doprovodu staršího cestujícího je zdarma. Děti ve věku šest až 15 let mají nárok na poloviční jízdné.